Önce Stresi At! Sonra Gastriti!

Strese bağlı gastrit olabilmekte ve bunun üstesinden gelebilmek için strese bağlı gastrit tedavisi uygulanmaktadır. Gastrit belirtilerden biri olan stres en belirgin gastrit belirtileri olarak bilinmekte ve hayatı alt üst eden bir hastalık durumuna yol açmaktadır. Şayet stres hayatınızda yer etmiyor ve midenin üst bölümünde yanma, şişkinlik kaynamaları, kusma, mide bulantısı gibi sorunlarınız yoksa gastritten yana çok şanslısınız.

Stres Mideye Vurunca Ne Olur?

Midenin altını üstüne getirir, mide bulantısı yapabilir, midenin üst bölümünde yanma meydana getirebilir, midede şişkinlik, midede ateşli kaynamalar, mide bulantısı ile birlikte kusma gibi durumlar olur.

Kısacası..

Stres mideme vuruyor! dedikleri durumlar meydana gelebilir.

Stres kaynaklı mide ağrısı ilacı vardır ancak doktor kontrolünde kullanılması gereklidir. Stres ile ilgili en iyi ilaç kişinin kendisi kendi içinde yaşadığı stresi bertaraf edebileceği aktiviteler ve rahatlama faaliyetlerini yürütmesidir.

Gastrit reflü ile beraber görülen en sık sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olup bazen helikobakter adlı bir virüs, alkol ve sigara kullanımı, yanlış beslenme bezen de kullanılan ilaçlar etkilemektedir.

Gastrit sorunun pek çok hazırlayıcısı mevcuttur. Helikobakter virüsü gastritin en sık görülen belirleyicisidir. Mideyi hazım sırasında koruyan hidroklorik asidin verimini düşürür. Bu bakteri mide duvarında verdiği hasar sonucu ileri düzey sonucu ileri zamanlarda ülser ile sonuçlanır. Stresten gastrit oluşumu sindirim sisteminin ve hazımsızlık problemine yol açmaktadır.

Stres gastrit yapar mı?

Stres gastriti tetikler mi?

Öncelikle stres gastritin en büyük sebeplerinden biridir. Ağır devamlı ve ani bir stresin, gastrit ülser hatta mide kanamalarına neden olduğu bilinmektedir. Mide de oluşan birçok belirtinin dikkate alınması gereklidir. Gastrit tedavisi bu durumlarda erken davranılaması büyük bir önem arz etmektedir.

İleri düzeylerde mide kanserine kadar etkili olabilmektedir. Uzun yıllar çalışmalar sonucu elde edilen tecrübe ile kanıtlanmış doğal tedavi ile gastritten sonsuza dek kurtulabilir bu elem rahatsızlığın ismini bile unutacak kadar sağlıklı olabilirsiniz.

Gastrit tedavisi için sunulan ilaçlar sağlık açısından oldukça zorluyabiliyor ve aslında bunun yerine stresle baş etmeyi öğrenmeniz en büyük tedavi edici durumdur. Yönetilemeyen stres gastrit dâhil birçok hastalığın tetikleyicisi ve sebebidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları da sebep olmaktadır. Gastrit sorunu olanların beslenmelerinde dikkat etmeleri gerekenler;

 • Az az sık yiyin ve aç kalmayın
 • Açlık terapileri uygulayın
 • Açlığı bastırmak için gastrite iyi gelen doğal besinler tüketin
 • Yemekleri çok sıcak ve çok soğuk yemeyin
 • Yavaş yiyin ve çok çiğneyin
 • Asitli ve salamura yiyecek ve içecekleri tüketmeyin
 • Yemek hazırlarken besinleri çiğden koyup kızartma olarak hazırlamayın

Beslenmenin ruh sağlığı ve stres üzerinde de çok etkili olduğunu unutmayın. Sağlıklı beslenen kişilerin sorunlar karşısında daha kolay çözüm ürettiği ve strese kapılmadan soğukkanlı ve sakin olduğunu görmüşsünüzdür.

Sağlıklı beslenerek sizlerde stresi yönetmeyi öğrenecek gastritin bir sebebini ortadan kaldırmış olacaksınız. Gastrit tedavisi yapıldıktan sonra yaşamınızdaki rahatlığa sizlerde hayret edeceksiniz.

One Response to “Önce Stresi At! Sonra Gastriti!

 • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
  11 ay ago

  Stres’li hayatın vermiş olduğu sıkıntılardan biri olan gastrit, stresi azaltmak sureti ile iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz. Stresli hayatınızdan kesitleri yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir