Mide Hastalıkları – Mide Tedavileri – Midede Gastrit

Mide insan yaşamı için en önemli organlardan biridir. Kaslardan oluşmaktadır ve genişleyebilen bir yapıya sahiptir. İnce bağırsak ve yemek borusunun arasında bulunur. Sindirim sisteminin ikinci organıdır. Yiyeceklerin bağırsaklara gitmeden geçici olarak depolandığı en büyük alandır. Çok rahat 1.5 kg sıvı kapasitesine sahipken 4 lt kadar tutabilme özelliğine sahiptir. Midenin bölümü vardır

  • Fundus
  • Kardia
  • Karpus
  • Antrum

Mide içine giren her türlü yiyecek ve içeceğin fiziksel ve kimyasal olarak parçalandığı yerdir. Mide iç duvarında yer alan mukoza denilen oluşum sindirim sıvıları salgılar. Her 20 saniyede dalgalar meydana getirerek katı ve sıvıları birbirine karıştırır. Sonucunda krema kıvamında bir karışım oluşur. Bu krema kıvamında sıvı bağırsaklara iner. Mideden bağırsaklara geçiş süresi yaklaşık 20 dk bulur.

Midenin Görevi

Mide iç duvarlarında bulunan salgılar birçok önemli görevler üstlenirler;  Sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit gibi salgıları üretirler. Mide kendi asidinden korunmak için yapışkan bir mukusta üretir.

Mide Hastalıkları

Midede meydana hastalıklar birçok kişinin her yaşta büyük sıkıntı veren yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklardır. Mide hastalıkların tedavi edilmemesi en ileri mide hastalığı olan mide kanserine neden olmaktadır.

Reflü: İnsanların birçoğunda yemek yedikten sonra hazımsızlık, ekşime, yanma ve mide asidinin ağza kadar gelmesi durumuna reflü denilir. Ve oldukça rahatsızlık veren bir durumdur.

Gastrit: Mide mukozasında meydana gelen iltihaplanmadır. Gastrit tedavisi mutlaka yapılması gereken bir hastalıktır.

Ülser: Mide mukozasında ve onikiparmak bağırsağında mide asidi ve mide sıvılarından kaynaklı yaralar oluşmasıdır. Genellikle tedavi edilmeyen gastritten sonra oluşur.

Mide Tembelliği: Mide boşalmasının normalden daha fazla uzun sürmesine denilir. Besinlerim sindirilmesini sağlayan vagus siniri kasılma işlemini gerçekleştiremez ve besinler bağırsağa çok geç geçer. Bu duruma mide tembelliği adı verilir.

Mide Kanseri: Mide kanserinin ilk aşamaları diğer kanser türleri gibi belirti vermez. İlerleyen durumlarda midede ağrı, yutkunmada zorluk, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı çok az yemek yenmesinden sonra bile şişkinlik, dışkıda kan gibi belirtiler oluşur. Gastrit tedavisi burada önemli rol oynamaktadır. Tedavi edilmeyen gastrit ülsere ülserde mide kanserine neden olmaktadır. Gastrit tedavisi bu aşamada oldukça önem arz etmekte bu hastalığa mustarip kişilerin mutlaka tedavi olması gereklidir. Önemsenmeyen gastrit tedavisi ileri boyutlarda kansere kadar ilerleyebilir.

One Response to “Mide Hastalıkları – Mide Tedavileri – Midede Gastrit

  • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
    11 ay ago

    Mide hayatımızın bir parçası ve devamlı aktif çalışan bir organımız. Mideye giren gıdaların %90’lık bir kısmı doğallıktan uzaklaşırken nasıl bir yol izlemeli ki mideyi sağlıklı hale getirebiliriz. A’dan Z’ye mide dostu uygulamalar ile gastrit rehberinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir