Kronik Gastrit

Kronik gastrit oluşma nedenleri kronik gastritle çoğu kez benzerlik gösteren bir hastalıktır. Kalitesiz ve zor sindirilen yiyeceklerin tüketilmesi  hızlı yeme alışkanlıkları gibi faktörler hastalığın oluşumunda etkilidir. Kronik gastrit ani oluşan bir hastalık değildir bir anda oluşan gastrite akut gastrit denir bu zaten kısa sürelidir. Kronik gastrit aylar hatta yıllara uzayan bir hastalıktır.

Kronik Gastrit Nedir?

Zararlıların mide mukozasına verdiği etkiden dolayı iltihaplanma oluşur. Kronik gastritin oluşmasındaki genel etken helikobakter virüsüdür. Bu bakteri çoğunlukla çocukluk yaşlarında midenin alt kısmına yerleşerek zamanla ortaya çıkmaktadır. Bu bakteriye dünyanın her yerinde rastlanmaktadır genellikle ağız yolu çevresel faktörler ve gıdalar ile vücudumuza yerleşir. Okul çağındaki çocuklarda okulun hijyen durumu ve temizlik kurallarına pek dikkat edilmemesi sonucu vücuda alınarak belki yıllar sonra gastrit oluşumuna neden olmaktadır.  Kronik gastrit hastaları belkide yaşamları boyunca baya kurallara uyarak yaşamak zorunda kalacaktır.

Bu kurallar aslında sağlığımız açısından oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sağlıklı beslenme ile birlikte hayatımız düzene girecek belkide gastrit te dahil bir çok hastalıktan bu sayede kurtulmuş olacağız.

Mide asit üretimi azaltan ilaçlar ve antibiyotik desteği ile çoğu zaman bu hastalık tedavi edilmektedir. Endeskopi yöntemi ile birlikte teşhis edilen hastalığın bazı hastalarda tedavilere olumlu sonuçlar vermediği gözlemlenmektedir. Hasta bu durumda bitkisel tedavi yöntemleri ve artık midesini iyi tanımış olmasından kaynaklı bazı kurallara uyarak bu hastalıktan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Gastrit tedavisi oldukça zor olan günlük alınması gereken ilaçların çoğu zaman yan etkilerinden kaynaklı olarak tedaviler yarım bırakılmaktadır. Mide ye zarar verecek her türlü besinden uzak durarak gastrit oluşumunu engellemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir