Hamilelikte Gastrit

Hamilelikte gastrit reflü ve ülser gibi mide problemlerin çözümü hakkında bayanların sıkça araştırdığı ve merak ettiği konulardan biri. Hamilelik çok kritik bir dönem zira çocuk gelişme evrelerinde mide ile olan sorunların biraz daha sıkça etkilendiği bir dönem olarak görülüyor. Ancak hamile bayanlar bu konu hakkında korkmamalı çünkü hamilelik döneminde reflü, gastrit ve ülser gibi mide problemleri normal insanlara göre daha az rastlanmakta hatta var olanlar hamile olmadan önceki durumlarına göre biraz daha hafif olmaktadır.

Tıbbi bir açıklama olarak şunu belirtmek gerekir ki hamilelik döneminde progesteron isimli bir hormonun midedeki asit salgı oranını azalttığı görülmektedir. Bu azalma mideyi kısmende olsa rahatlatmaktadır. Yine araştırmalar şunu gösteriyor plasentandan salgınagelen hitaminaz isimli enzimin mideye salgılanan asiti azaltma konusundan katkıda bulunduğu bilimsel olarak açıklanmaktadır.

Buna rağmen anne adayı kişilerde bazı yakınmalar olmakta ve bu durumun üstesinden gelmek için çözümler aranmaktadır.  Hamilelikte gastrit için çözüm olarak beslenme çok önemli bir kriter özellikle bu dönemde canınız ne isterse o tüketiliyor. Ancak tüketilen yiyeceklerin doğallığına dikkat edilmeli şayet doğal bir şey tüketilmedi ise hemen onun arkasındana anti olarak doğal bir şeyler tüketmelidir. Bol su ve bol kuruyemiş kuru incir ve ceviz ihmal edilmemeli.

Hamilelikte gastrit dışında ülser özellikle peptik ülser diye adlandırılan hastalık normal hamile olmayan hastalarda olan şikayetler kadar hamile olanlarda bu hastalıktan şikayet ederler burda farklı bir etki yoktur. mide ağrısı, yanması, mide bulantısı, mide ekşimesi gibi sıkça görülen belirtiler gastritte olduğu gibi hafif değildir.

Doktorlar  gastrit tedavisi ile ilgili tıbbi olarak daha çok mide asit salgısından etkilenen gastrit, mide ülseri gibi sıkıntıları için asit salgısını azaltıcı ilaçlar önermektedirler. Gastrit tedavisi kapsamında kullanılan asit azaltıcı ilaçlar hamilelik sırasında da kullanılabilecek ilaçlar olarak söyleniyor. Aslında bu konuda hastalar itiraz bile etmeden kullanmaktadırlar. Halbuki ilaçların yan etkileri okunduğunda değil hamile iken normal bir insanın bile etkileneceği yan etkileri mevcuttur. Antibiyotik her ne olursa olsun hamilelik döneminde ağza alınmayacak bir ilaç hatta normal insanların bile almasını tavsiye etmiyoruz. Doğal antibiyotik olan bir çok meyve sebze var bunlar doğal antibiyotikler olup herhangi yan etkileri yoktur.

Hamilelikte gastrit ilaçları alınıyorsa bırakmanızı tavsiye ediyorum. Zira gebelikte kullanılan gastrit ilaçları hem size hem henüz anne karnında olan bebeğe hemde bebeğin gelime evresinde olduğu zaman midenin daha aktif olduğu zamanlarda zararlıdır. Doğal yiyecek ve içeceklere ara vermeden devam etmenizi öneriyorum. Hamilelikte mideye iyi gelen yiyecekler mide yanmasına, mide bulantısına, mide ekşimesine, mide ağrısına, mide gazına iyi geldiğinden emin olmak gereklidir. İlaçlardan mümkün olduğu kadar uzak durmalı mideye iyi gelen bitkiler tüketilmeli meyveler her zaman doğal ortamdan alınmalı bitki çayları tüketiyorsanız mutlaka faydasını ve hamileliğe etkisi olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Hamilelikte yapılan iyi dualar hem anneye hem sağlığınıza olumlu bir enerji vermekte ve daha sıhhatli bir vucut yapısı ile size olumlu olarak yansımaktadır. Çorbalar sadece ve baharatsız olmasına dikkat edilmeli bol sebzeli çorbalar her zaman fayda sağlamaktadır. Hamilelikte mide gastrit gibi bir sıkıntı ile mücadelede vücuda alınan besinleri en iyi şekilde kullanır. Hamilelikte gastrit tedavisi ile ilgili yapılacak en iyi çözüm doğal yöntemler ile atlatmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir