Gastritten Korunma Yolları

Gastritten korunma yolları ile daha rahat bir mide ile yaşamak mümkündür. Gastrit mide iç duvarının iltihaplanması sonucu yüksek oranda tahrip ve kızarıklığın nedenidir. En fazla ileri yaşlarda yetişkin kişilerde görülür. Yüzeysel bir hasar oluşturan gastrit ilerledikçe ülsere neden olmaktadır. Gastrit oluşmasındaki en sık görülen neden bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Gastritten Korunma Yolları

Gastritten korunmanın en etkili yolu az ama sık yemek olduğu tüm hekimlerin tavsiyesidir. Midenin aç kaldığı dönemlerde mide asitleri mide iç duvarında aşınmaya neden olurlar. Bunun için mideyi çok bırakmak gastrit başlangıcına neden olmaktadır.  Az yemekten kastedilen durum çok yemek yemek midede yanmayı artırır. Özellikle gece bir şeyler yeyip yatmak midenin gece boyunca devamlı çalışmasını ve yorulmasını sağlar bu yorgunluk zamanla mideyi savunmasız hale getirerek gastrite neden olan pylor bakterisinin aktif olmasını sağlayacaktır. Mideyi rahatsız edecek hiç bir yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Düzenli kullandığınız ilaçlar bile gastrite neden olacağından doktorunuzla bu konuyu konuşarak önlemler almasını isteyebilirsiniz. Gastrit tedavisi için en etkili yöntem beslenme düzenini değiştirmektedir. Gastrit tedavisi boyunca beslenme düzeninizi değiştirmediğiniz takdirde hiç bir tedavi işe yaramayacaktır. En sağlıklı mide bile zaman içinde dikkat edilmediği takdirde bu hastalık oluşacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenen bireylerde mide sıkıntıları neredeyse hiç oluşmaz. Alkol ve sigara gastritin oluşumunda en etkili ikilidir. Alkol ve sigara kullanımını tamamen bırakmak gerekmektedir. Çok soğuk ve çok sıcak besin tüketmemek gerekmektedir. Besinleri uzun uzun ve iyice çiğnemek gerekmektedir. Ayakta ve hızlı yemek mideye direk indiğinden mide bu besinleri sindirirken oldukça zorlanacaktır. Katkı maddeli, asitli içecekler den uzak durmak gerekmektedir.

Gastritten Korunma İçin Tüketilmemesi Gerekenler

Gastritten korunmak için asla tüketilmemesi gereken bazı besin türleri mevcuttur. Çoğu zaman bu besinlerden uzak durarak gastrit herhangi bir ilaç kullanmadan tedavi edilmektedir.

  • Kola, kahve, çay türevinde kafeinli içecekler
  • Portakal suyu ve asitli içecekler
  • Yağ oranı yüksek kızartmalar
  • Soğan ve sarımsak gibi asidik oranı yükseltecek sebzeler
  • Yağ oranı yüksek çikolata benzeri gıdalar
  • Alkol

Yemeklerden hemen sonra egzersiz yapmak oldukça yanlıştır.  Yemek sonrası egzersiz mide asidinin artmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir