Gastriti Neler Tetikler?

Gastriti neler tetikler? en çok merak edilen sorulardan. Hiç şüphesiz gastriti tetikleyen etmenlerin başında  “can boğazdan gelir” sözü ile öne konulan gelen besin maddelerini mideye indirmeden sorgulamalı. Bu sorguya dayanarak gastriti neler tetikler bu tetikleyen besinler nasıl bulunur? Bunu anlatmaya çalışalım.

Mideye zarar veren besinleri anlamanın en iyi yolu besin günlüğü tutmaktır. Besin günlüğü gün içinde neler tükettiğinize bağlı şekillenecektir. Sabah kahvaltı menüsünü doktorunuz bilmez. Öğle hangi yemeği yiyeceğinizi de.

Özellikle aç kalınmaması gerektiği söylenen bu rahatsızlık kendinize en iyi en doğal beslenme şartlarını yerine getirerek düzeltilebilir. Menümüzde yüksek yağlı bir yemek çeşidi var. Bu herhangi bir yemek olabilir. Çok yağlı gıdalar gastriti tetikleyen besinlerin başında geliyor.

Özellikle kullandığımız katı yağlar ve ay çiçekle yapılan yemekler bunların başında geliyor. Bugün kendinize iyilik yapın ve en hakiki olan zeytin yağından bir yemek yapın bakalım gastrit ile sıkıntınızı tetikleyecek mi?

Her zaman dillendirdiğimiz yağlardan bir tanesi katkı maddesi olamayan hilesiz bir zeytin yağı.

Midede istenmeyen durumlara yol açmamak için belli belirsiz yağlar tüketilmemesine özen gösterin.

Yıllarca katı yağ kullanımında herhangi bir ses çıkarmayan toplum doktorları şimdilerde uzak durun diyorlar. Neden?

Hastalara alternatif olarak kullanmalarını tavsiye edeceğim en iyi yağ kuyruk yağı ve hakiki zeytin yağıdır.

Yine çok aşırıya gidilmemesi gereklidir. Çünkü yüksek yağlı yemekler hazmı zorlaştırır, midenin çalışma sisteminde özellikle boşalma noktasında gecikmeye sebep olur. Bu durumda reflü gibi bir sıkıntının devamlı sizi rahatsız etmesi beklenilir.

gastriti ne tetikler

Mide fonksiyonları çok nazlıdır. Özellikle gastriti olanlar bilmeliler ki karbonhidrat tüketimi de aynı etkiye sahiptir.

Aşırı karbonhidratlı besinler gastriti tetikler.

Hemen hemen her gıdada karbonhidrat bileşenler mevcuttur.

Bu bileşenlerin aşırısı mideye tembel yükü yükler. Bu gıdalar tatlılarda çok aşırı şekerliler, şekerli hamur işleri bunlara kek pasta gurubu geçer. Katı margarin içeriği olan gıdalar dahildir bu guruba.

Aşırı yağlı ve aşırı karbonhidratlı yiyecekler gastriti tetikler.

Gastriti tetikleyen sadece besinler değildir.

Kötü alışkanlıklardan birisi sigaranın nikotin ve zararları mide dahil diğer organların ömrünün azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bununla birlikte hali hazırda içki türevleri ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, mideye çok yüklenmek aşırı yemek, birbirinden bağımsız yemekleri karışık olarak tüketmek.

Yine özellikle kurutma yolu ile pişirilen besinler tavuk balık veya diğer ızgara çeşitleri gibi besinleri devamlı tüketmek gastriti tetikleyen faktörlerdendir.

Bazı salata türevleri ve asit oranı yüksek olan meyveler gastriti tetikleyen önemli faktörlerdendir. Bu tarz faktörler mide tetikleyicisi olarak bilinmektedir.

Önümüze sunulan her besin sağlıklı bir besin anlamı taşımaz. bir bireyde gastrit, reflü ya da ülser gibi hastalıklar var ise ilerleyen zamanlarda şayet beslenme kriterlerine dikkat etmez ise daha sağlıklı olacağı taşımıyor.

Haşlamış lezzettli yemekler, mangal, ızgara veya fırında kurutulmuş yemeklerden daha vitaminli daha faydalıdır. Bu bahsettiğimiz kriter doğal ve katkı maddesi olmayan helal gıda reyonlarında bozulma riski yüksek tazelik oranı düşük ürünlerde geçerlidir.

Gastrit hastaları mutlaka az pişmiş veya haşlanmış besinler ile beslenmeli, yağ kızartmaları ile yapılan besinlerden olabildiğince durmalılar. Kısaca haşlanmış yemekler mide dostu beslenme kriterlerine uygundur.

Çiğ meyvelerden de uzak durmalı gerektiği yerde meyvelerde haşlanıp yenmelidir. Hayatınıza haşlama usulü beslenme diyeti uygulayın gastrit belirtilerinden kurtulun.

Mide dostu uygulamaları gastrit tedavisi ile ilgili tam bir kaynak bulabileceğiniz kitabımızda bulabilirsiniz. Yukarıda gastrit tetikleyicisi olarak bahsettiğimiz midenin alevlenmesinde ve asit salgısını arttırmada rol oynayan etmenleri maddeler halinde sıralayalım.

Gastriti Tetikleyen Yiyecekler

 • Baharat oranı yüksek besinler. (sucuk, pastırma gibi)
 • Aşırı salçalı ekişili bahartlı yemekler
 • Susam içeren besinler
 • Doğal olmayan ve normalinden fazla miktarda tüketilen domates
 • Hamur işleri ekmek dahil

Bahsedilen bu besin maddelerinin en genel özellikleri hazmedilmelerinin zor olmalarıdır.

Gastriti Tetikleyen İçecekler

 • Mayalı içecekler sınıfı şarap, içki, bira, viski şalgam gibi
 • Fark etmeksizin tüm kahveler
 • Demli çay ve çay türevleri

Gastriti Tetikleyen Meyveler

 • Portakal
 • Limon
 • Kola

Asit mi? hayatınızdan çıkarın ve asitli olan her şeyi unutun.

Gastriti tetikleyen nedenler

 • Stres

Gastriti tetikleyen nedenler arasında kafa psikolojisi çok önem arz ediyor. Olur olmaz her şey olacağına varır diyerek olmayacak sebepler ile zihninizi meşgul etmeyin.

 • Uykusuzluk

Düzenli ve kaliteli bir uyku herşeye bedeldir. Kaliteli uyumak istiyorsanız uyuduğunuz odaya himalaya tuz lambası koyun ve gece lambası gibi çalıştırın. Bakın neler oluyor.

 • Karın açlığında uzak durulması gerekenler

Aç karnına yukarıda bahsettiğimiz tüm tetikleyici unsurlardan kaçının. Tetikleyen yiyecekler içecekler meyveler kaçınılması gereken besinler tüm bu tetikleyici unsurları aç karnına olsanız dahi yapmayın.

Gastriti Neler Tetikler? Konusu Hakkında Sormak İstediğiniz Soruları Yorum Kısmından Sorabilirsiniz

Soru 1:

Gastrite limon iyi gelirmi?

Hayır gelmez asitli meyveler arasındadır. Limondan uzak durulması gereklidir. Mide fonksiyonlarında büzüşme oluşturur.

2 Responses to “Gastriti Neler Tetikler?

 • Selam benim medemde axrlar olur hekim gitdim medem kastrid olmus ne yapa bilirem bunan nece kurtula bilirem

  • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
   1 sene ago

   Merhabalar Wehriyat,
   Gastrit için mide dostu uygulamaları yapmalısınız. Gastriti tetikleyen her şeyden uzak durmalısınız. Bu şekilde gastritten kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir