Gastrit

Gastrit mide iç yüzeyinde bulunan mukozanın iltihaplanması olayıdır. yaş sınırlaması olmadan herkeste çok sık görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi derinlere nüfus ederek ülser oluşumuna neden olur. Genel olarak bakteriyel virüs ve enfeksiyonlar sebebi oluşur.  Gastrit akut veya kronik şeklinde görülebilir.

Gastrit Ülser Arasındaki Fark Nedir?

Gastritte ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Enfeksiyona bağlı tahribat ve kızarıklık mevcuttur. Tedavi edilmeyen gastrit ülser adı verilen yaralara yol açmaktadır. Mide yutulan besinleri parçalara ayırarak salep kıvamında bir sıvı haline getirerek bölümler şeklinde on iki parmak bağırsağına gönderir. Mide iç yüzü mukoza adı verilen 3 katmandan oluşan bölümden meydana gelir. Gerek tüketilen besinler gerekse bakteriler nedeni ile bu mukoza tahribata uğrayarak iltihaplanır sonucunda ise gastrit adı verilen hastalık meydana gelir. Pylori adı verilen virüs hastalığın ana nedenlerinden biridir.Ağız yolu ile midenin alt tarafına yerleşir ve zamanla tahribatlara yol açar. Bu hastalığın tedavisi çoğu kez olumlu sonuçlanır fakat dikkat edilmesi gereken konu teşhis ve bulguların hızlı sonuçlanmasıdır.Çoğu kez hiç bir belirti vermeden ilerleyen hastalık için geç kalınmışlık ihtimali oldukça yüksektir. Bu bakteri genellikle çocukluk döneminde vücuda girdiği geliştiği zaman ise ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gastritin Nedenleri

Bu hastalık sağlıksız beslenme nedeni ile ağız yolu ile alınan helikobakter adlı virüsten meydana gelmektedir. Alkol tüketen, sigara içen, düzensiz ve sağlıksız beslenen her bireyde görülmektedir. özellikle sigara içen ve sigaranın yanında asitli içecekler içen kişilerde mide asidi yoğunlaşır buda zamanla gastritin oluşmasına neden olur. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve stres gastrit oluşumunu etkileyen en önemli sebeplerdendir. Kafeinli besinler gastrit için uygun ortam oluştururlar. Kola ve kahvenin yanında içilen sigara en büyük problemlerden biridir. Yağlı, kızartma yoğun baharat ve tuz kullanımı bu hastalığın habercileridir.

Mide iltihabı, kusma, bulantı, şişkinlik, ağrı, iştahsızlık genel belirtileri içerisindedir. Bulantı kasılmalarına bağlı olarak kanlı bir kusma gerçekleşebilmektedir. Antiromatizmal ve aspirin türündeki ilaçlar bu hastalığa neden olmaktadır. Bireysel olarak bir şeyler yaparak bu hastalıktan kolay değildir. Tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Hastalığın sebebi ile tanı konulduktan sonra ilaç ve diyet tedavisine başlanılır. Nadir de olsa ilaç ile tedavi edilmeyen durumlarda cerrahi müdahale ile bu hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Tedavi sürecinde doktorun önerileri muhakkak dikkate alınmalıdır.