Gastrit Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Gastrit mide mukozasının çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Helicobakter Pylori bakterisi neden olduğu gibi strese bağlı olarak asitli ve baharatlı besinlerde gastrit oluşumuna neden olmaktadır. Bazı kronik hastalıklarda uzun süreli ilaç tedavileri ’de gastrit oluşumuna neden olmaktadır. Genellikle yetişkin kişilerde çok sık görülmektedir. Helicobacter pylori çocukluk döneminde hijyenik olmayan ortamlarda yenilen yiyeceklerin temizliğine dikkat edilmediği için ağız yolu ile mide iç duvarına yerleşerek zamanla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok sık görülmektedir. Gastrit genel olarak enfeksiyon sonucu oluşmaktadır. Tedavi sürecinde yoğun antibiyotik kullanılmaktadır. Araştırmalar sonucu her iki insanda birinde özellikle 40’lı yaşlarda sık görülmektedir. Çoğu zaman herhangi bir belirti göstermeden ortaya çıkar. Bu nedenle teşhisi zordur. Tedavisi kolay olduğu halde önemli olan tanı ve teşhis süresinin hızlı olmasıdır.

Gastritin Nedenleri?

gastritin nedenleri

Yapılan araştırmalar sonucu bilinen gastrit nedeni Pylori bakterisidir. Dünyadaki bütün ülkelerde bu bakteriye rastlanmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en fazla hastalık yapan bakteridir. Beslenme alışkanlığı da gastrit nedenlerin başında gelmektedir. Kötü ve yanlış beslenme, alkol tüketimi, sigara mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olmaktadır. Gastritin en önemli nedenlerinden biride strestir. Stresi yoğun olan kişilerde asit salgılanması fazla olduğundan hastalığa çabuk yakalanırlar. Aspirin, romatizma hastalığında kullanılan ağrı kesiciler mideye ciddi anlamda zarar verir. Böbrek yetmezliği, solunum ve karaciğer rahatsızlıklar da gastrit oluşumuna neden olmaktadır.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

gastritin belirtileri

Gastrit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik gastrit neredeyse hiç belirti vermez. Uzun sürede oluşan mide iltihabı söz konusudur midenin üst bölümünde şişlik, ağrı, mide bulantısı, geğirme, iştah azalması ve kusma görülebilir.

Akut gastritte ise yanma, basınç ve ağrı görülmektedir. Aç olunan zamanlarda ağrı daha fazla olabilir. Bulantı ve kusma akut gastritte mevcuttur. Alkol ve ilaçlar mide yüzeyinde yaraya neden olmaktadır. Bu yaraların kanaması sonrasında kan mide asidi ile karışarak kusarken koyu renkli kan geldiği görülebilir. Akut gastritin ilerlediği durumlarda dışkıda koyulaşmaktadır.

Gastrit Tanısı Nasıl Konur?

gastrit tanısı

Gastrit tanısı için öncelikle gastroentelog veya dâhiliye uzmanına gitmek gereklidir. Gastrit tanısı için hasta öyküsünü dinlemekte çoğu zaman yeterli olmaktadır. Genç hastalıklarda ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılabilir. 40 yaşını geçmiş hastalarda ise endoskopi ile tanı konulmaktadır. Endoskopi hasta kişinin midesine ucunda kamera olan bir boru ile girilir. Ekrandan hastanın midesindeki sorun görülür ve hekim teşhisi koyabilir. Dilin kökü ve küçük dil sprey yardımı ile uyuşturulur. Bu sprey o bölgeleri uyuşturduğu için hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi kolaylaşır. Gerekli olan durumlarda hastanın midesinden parça alınır ve patolojide mikroskobik olarak incelenir.

Gastrit riskinin arttığı durumlar ise yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları gastrit oluşumunu hızlandıran etkenler arasındadır. Yağlı gıdalar ile beslenmek, asit oranı yüksek meyveleri ve içeceklerini çok sık tüketmek, alkol, sigara ve kahve tüketiminin fazla olması, yoğun stres de gastrit oluşumuna neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de gastrit hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Gastrit Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

gastrit tedavi yöntemleri

Gastrit tedavisinde doktorunuz ilk olarak kan tetkikleri isteyecektir. Buna ek olarak endoskopi ile mideden parça alarak ta teşhis koyabilmektedir. Bu testlere ek olarak dışkıda kan olup olmadığına da bakılmaktadır. Akut gastrite neden olan baharatlı ve asitli besinlerin ve ilaç kullanımına bağlı olarak gastrit oluşmuş ise bu beslenme alışkanlığı düzenlendiğinde ilaçlar bırakıldığında çoğu zaman gastrit hastalığı ortadan kalkmış olmaktadır. Bakteriye bağlı olarak gelişen kronik gastritte ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Gastritin kronikleşmesi durumunda tedavi edilmez ise ülser ve sonra kansere doğru giden bir yol oluşmaktadır. Gastrit belirtilerini fazlalaştıran mide asidi için asit düzenleyici ilaçlarda hastaya ek olarak verilmektedir. Kısaca maddeleyecek olmak istersek;

 • Gastrit mide duvarının iltihaplanması ve tahriş olmasıdır
 • Başlıca nedenler bakteri, beslenme alışkanlığı ve bazı ilaçlar neden olur
 • Çoğu zaman hiçbir belirti göstermez
 • Belirtileri mide yanması, bulantısı, ağrı, şişkinlik ve kusma şeklindedir
 • Gastrit hastalığının nedeni bakteriden kaynaklı ise antibiyotik tedavisi uygulanır
 • Belirtileri kontrol altında tutmak için uygun beslenme programı hazırlanır

Mide Rahatsızlıklarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler?

mide rahatsızlıkları

Hekimler az ve sık yemek yemenin mide asidini önemli ölçüde azalttığını söylemektedir. Fazla yemek yemek mide yanmasını artırır. Mide yemek yedikçe genişleyen bir organdır. Geceleri bir şeyler yemek midenin gece boyunca çalışmasına ve yorulmasına neden olur. Mide yemekleri 3 saat gibi bir sürede sindirdiğinden yemek aralıklarının bu ölçüde olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Lokmaların küçük olması sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sindirim sisteminin ilk kısmı ağız olduğunda lokmalar iyice çiğnenmelidir. Ayakta, hızlı, sıcak ve soğuk besinleri tüketmek mideye ciddi zararlar vermektedir. Yemeklerden hemen sonra ağır egzersizler mide sıvısının yemek borusuna çıkmasına buda mide borusunun tahriş olmasına neden olur. Kafeinli ve asitli içecekler çok az tüketilmelidir. Yağlı ve hamur gibi gıdalarda gastrit belirtilerinin artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Gastrit tedavisi çoğu hastada etkili olmadığından hastalar doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini de başvurmaktadır. Şifalı otlar, karışımlar gibi bitkisel kürler ile de tedavi mümkün olmaktadır. Midede ileri derece doku değişimi mide kanseri ilk evresi ile aynı anlamlara gelmektedir. Yanmış, tütsülenmiş, yağlı ve çok kırımız et kullanımı, salamura ve hazır gıdalar mide kanseri tetiğini çekmektedir. Sigara tüketimi de mide kanseri riskini 4 kat artırmaktadır. Antioksidanlar Eve C vitaminler koruyucu olduğunda taze sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.

2 Responses to “Gastrit Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

 • Ne gibi ürünler tüketmeliyiz zeytinyagli yemekler tost yemek zarar verirmi

  • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
   1 sene ago

   Merhabalar, Zeytinyağı ve zeytinyağı ile yapılan yemeklerin mideye hiçbir zararı yoktur aksine gastrite iyi gelmektedir. Kitabımın bir kısmında mide iksiri nasıl yapılır anlattım mide iksiri ismini verdiğim kür zeytinyağı ile hazırlanıyor gastrite inanılmaz fayda vermektedir. Tost tamamıyla hayatınızdan çıkarılmalıdır. Çünkü tost ekmekleri içerdiği kimyasal maddeler tostta kullanılan sucuk ve karışımlı et statüsünde olan salam sucuk gibi mamüller mideye tamamen zarar vermektedir. Ekmek ve unlu mamüllerden uzak kalınması gastritin ilerleme sürecini arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir