Gastrit Tedavisi – Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gastrit tedavisi  tıbbi ve doğal olmak üzere iki türlü yöntemle iyileşme mümkündür. Gastrit hastalarının tedavi olmak için kullandıkları bu iki yöntemle gerek ilaç kullanımları gerekse gastrite iyi gelen doğal yiyecek ve içecekler tüketerek iyileşme yoluna gitmekteler. Her iki tedavi yönteminde dikkat edilmesi gerekenler ve gastrit hastalarının gastrit tedavisi ile ilgili bilmeleri gerekenler vardır.

Gastrit tedavisi yöntemleri hakkındaki detaylara girmeden önce Gastrit Nedir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir? bunu kısaca açıklayalım.

Gastrit Nedir?

Gastrit mide içerisinde bulunan bakterinin mide çeperini yıpratması ile birlikte zamanla ülsere çevirmesi ve iltihaplanmanın yol açtığı bu problemin hayatı kabusa çevirdiği bir hastalık türüdür. Kısaca ilaçları yan etkileri zararları ve faydaları hakkında bahsedelim.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Fizyolojik olarak mide hücreleri, tüketilen gıdaları sindirmek için asit salgılarlar.  Mide’de salgılanan bu asitlerin mideye zarar vermemesi için mukoza korumak adına farklı mekanizmalar geliştirir.

Fakat savunmasız olduğu gıdalardan biride asitli besinlerdir. Bu konuda yetersiz kalan mukoza zamanla tahribat ve buna bağlı olarak gastrit rahatsızlığı meydana gelir.

Gastrit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gastrit tedavi edilmezse zamanla peptik ülser adında ki  mide kanserinin başlangıç evresi diyebileceğimiz bir hastalığa dönüşür. Bu duruma dönüşmesi ise mide’ de yara oluşumuna neden olmaktadır.

Mide için sorun yaratan bakterileri sıralamak gerekirse, Rotavirüs , Norovirüs , Escherichia olarak bilinir . Genel adlandırılması ise Koli Basili virüsleridir. Ve bir çok hastalığın oluşmasına neden olan bulaşıcı virüslerdir.

Gastritin En Belirgin Belirtileri

 • Hazımsızlık
 • Mide de ekşime
 • Karın ağrısı
 • Sık tekrarlayan hıçkırık
 • İştahta azalma
 • Kanlı kusma
 • Koyu renkli dışkı

Bunlar gastritin en sık görülen belirtilerdir.

Gastrite Neden Olan Etkenler?

Gastrite neden olan etkenlerde kafeinli içecekler bu nedenlerin en önemlisidir. Kola, kahve gibi asit ve kafein içeren içeceklerin yanında içilen sigara mide için tam bir zehir oluşturmaktadır. Asitli içecekler mide düşmanı oldukları için tüketilmemeli ve mide rahatsızlığı olanlar suyla seyrelterek içmelidirler.

Yağlı ve bol salçalı yiyecekler, aynı yağda bir kaç gün üst üste kızartılmış besinler, beyaz ekmek, makarna, şeker, trans yağ içeren hazır gıdalar, baharatlı gıdalar ve çok fazla tüketilen domates, devamlı kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemi hastalıklar alkol ve sigara başlıca gastrite neden olur.

Gastrit Tedavi Yöntemleri

Gastrit ilaçlarla tıbbi ve doğal yollarla bitkisel olarak iki tedavi yöntemi vardır. Her iki tedavi yönteminde de istikrarlı kullanılacak bazı besinler ve ilaçlar vardır. Öncesinde ilaçla tedavi hakkında bilinmesi gerekenlere değinelim.

Gastrit İlaçları İle Tedavi Yöntemi

İlaçla Gastrit Tedavisi: Gastrit tedavisi tıbbı literatürde genellikle 40 yaş altındaki kişilerde ilaç tedavisi yöntemi ile 40 yaş üstü hastalarda ise endoskopi uygulaması yapılarak uygulanır.

Süreç hastanın midesinden parça alınması ve bu alınan parçanın laboratuvar ortamında incelenmesi ile başlar. Tabi ki farklı durumlardan ötürü 40 yaş altı hastalarda endoskopi yapılmaktadır. Gastrit tanısı konulduktan sonra hastaya antibiyotik tedavisi başlanır ve uygun olan bir diyet hazırlanır.

Gastritte ilaç tedavisi mideyi onarmak ve tahribatları azaltmak için uygulanır.

Gastrit şayet bir bakteri nedeni ile oluşmuşsa yüksek ihtimal iki tür antibiyotik mide asidinin azalması için ek bir ilaç daha kullanılır ve bu kolay bir tedavi değildir. Çoğu zaman bu tedaviden dolayı kullanılan ilaçların yan etkileri ile hastalar yakınmaktadır. İlaçların mide dışında da oldukça fazla yan etkileri vardır.

Midenin iç tarafında bulunan mukozanın çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucunda oluşan yangıyı söndürme işleminde farklı ilaçlar kullanılır. Bu hastalıkta uygulanan tedaviler üzerinde yıllardır araştırma yapılmaktadır.

İlaçla tedavi yönteminde çeşitli ilaçlar üretilmektedir.  Gastrit için kullanılan ilaçlar her ne kadar iyileşme amacı taşısa bile mide ve vücut için yan etkileri ve zararları göz ardı edilmektedir. Gastritin ilaçla tedavi yöntemi çoğu zaman aylar sürebilmekte ve ilaç kullanımları ile sağlıklı çalışamayan bağışıklık sistemini daha fazla çökertmektedir. Gastrit ilaçları yanlış verildiğinde mide ve bağırsaklarda istenmeyen bu durumlara yol açabilmektedir.

İlaçla tedavi gastritin tıbbi ortamda yapılan genel bir tedavi yöntemlerinden bir tanesi idi.

Bitkilerle gastrit tedavisi tercih edilen ve sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Gastrit tedavisinde bitkisel çözümler hakkında bilinmesi gerekenlere değinelim.

Gastrit Tedavisi Bitkisel Çözümler

Gastritte bitkisel tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlanmaktadır. Doğal bir tedavi olarak bilinen en eski yöntemlerden biri olan bitkisel yöntemler, gastrit hastaları tarafından tercih edilmekte ve fayda açısından daha cazip gelmektedir.

Bizimde önerdiğimiz bu tedavi yönteminde doğal yollarla alınan sular ve bitkiler ile bitkisel çözüm kapsamında diyet ile uygulanmaktadır. Evde gastrit tedavisi uygulama amacı taşıyan bu yöntemde kişisel olarak hayatımızda yapacağımız bir kaç değişiklik ile gastritle mücadele açısından önemli adımlar atılabilir.

Zaten gastrit denilen bu hastalıktan sıkıntı içinde olanların tedavi yöntemleri içerisinde bir seçim yapması gerekiyor. Ya kimyasal içerikli yan etkileri olan ilaçlarla tedavi yada doğal yolla bitkilerle tedavi olmak.

Her iki tedavi yönteminde de diyet uygulanmaktadır. Hastalar için özel gastrit diyeti programı uygulanmaktadır. Gastrit diyeti için önemli bir hususu belirtmekte fayda vardır. Gastrit diyeti kişisel kan grubuna göre değişkenlik göstermektedir.

Gastrit İçin Şifalı Bitkiler

Gastrit bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan gastrit için şifalı bitkiler kürler şeklinde uygulanır. Gastrit tedavisi kapsamında bitkisel tedavi yöntemini tercih ettiyseniz uygulamanız ve bilmeniz gereken bir kaç ipucu vardır;

 • Meyve ve sebze tüketiminin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Çiğ olan her türlü yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Günlük 8 veya 10 bardak su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Bol bol dinlenilip , sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak gerekmektedir.
 • Alkol kullanmayın ve sigarayı olabildiği kadar az için.
 • Ağrı ve kramplar için sıcak su torbalarından yardım alın.

gastrit beslenme önerileri

Belirli gıdalardan kaçınmak ve bazı besinleri tüketmek gastrit tedavisinde size ve midenize yardımcı olmaktadır. Diyet programı uyguluyorsanız bu besinleri listenize ekleyerek daha rahatlamış bir mide ye sahip olabilirsiniz.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Gastrit ve ileri hali olan ülser hastaları koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketimini artırması faydalı olacaktır.  A C K vitaminleri, demir ve kalsiyum yönünden zengin olan bu sebzeler doğal iyileşmeye yardım edecekleri için günde 2 porsiyon tüketilmelidir. Sonraki dönemde gastritin tekrarını önlemek için koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli.

Az Yağlı Protein Besinleri

Protein vücuda gerekli olan enerji depolanması için olduğu kadar hasarlı hücrelerin tedavi edilmesi açısından gerekli ögedir. Gastrit hastalarının yağlı proteinlerdense az yağlı olanlarını tercih etmeleri gerekmektedir. Az yağlı et , az yağlı süt ve peynir gibi örneğin.

Flavonoidler İçeren Besinler

Parlak renkli sebze ve meyvelerde bol bulunan flavonoidler mide enfeksiyonlarına neden olan helicobakter bakterileri ile savaşarak gastritin yayılmasını ve ülsere dönüşmesini engeller. Kereviz , elma, kızılcık, yaban mersini, yeşil çay, kabak, biber ve kabak bu gruba dahil olan besinlerdir.

Gastriti Arttıran Besinler

Gastriti artıran besinler aynı zamanda gastrit tedavisini zorlaştırır. Bu besinleri tüketmek ileri düzeyde ağrı ve sıkıntılara neden olmakta bakteri üretimini artırarak mideyi daha büyük hastalıklara sürüklemektedir.

Kafein ve Alkollü İçecekler

Alkol ve asitli içecekler gastritin oluşmasının en büyük etkenleridir. Normal şartlarda da sağlıklı bir beslenme listesinde asla olamayacak bu besinleri tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir.

Rafine Gıdalar

Beyaz ekmek, şeker, makarna gibi sindirimi zor olan rafine gıdaların gastriti olan hastaların tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca; kakao, çikolata, çay ve kahve gibi içecekler yerine mide asidine destek olacak bitkisel çaylar tüketilmelidir.

Trans Yağlar

Hazır gıdalar, patates kızartmaları,  hamur işleri gibi ticari gıda ürünleri katı trans yağlar içerir. Trans yağı sindirimi için mide aşırı mide asidi üretir ve buda hasarlı olan mide mukozasına daha fazla zarar verir.

Baharat Ve Domates

Baharat tüketimini sınırlamak veya yapılabiliyorsa tamamen yaşamınızdan çıkarmak için gastrit belirtilerini kontrol altına almanızda yardımcı olacaktır. Sitrik asit içeren domates, portakal, greyfurt, mandalina gibi meyve ve sebzeler gastrit belirtilerini tetikleyerek artmasına neden olmaktadır.

gastrit mide sorunu

Gastriti Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Alkol ve sigara tüketiminden olabildiğince kaçınmaları gerekmektedir.
 • Kafein içeren çay, kahve ait içeren kola gazoz gibi besinleri tamamen çıkarmaları gerekmektedir.
 • Yağ içeriği yüksek olan besinlerden tüketmemek gerekmektedir, yağ diğer besinlere göre daha uzun süre midede kalarak midenin aşırı yorulmasına neden olmaktadır.
 • Tek öğün yerine az ve sık şekilde beslenilmelidir.
 • Uyumadan 4 saat öncesinde yemek tüketimi bitirilmeli mide uyku esnasında dinlendirilmelidir.
 • Yemek esnasında sıvı alımını azaltıp öğün aralarında tüketmeye çalışın.
 • Besinlerin çok pişmiş olmasına özen gösterin ve daha fazla ağızda çiğneyin.
 • Çok soğuk ve çok sıcak besinlerden uzak durun.
 • Baharat tüketimini sınırlandırın.
 • Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir diyet programı tercih edin.
 • Yemeklerden hemen sonra karnınızı çalıştıran yorucu egzersizlerden uzak durun.
 • Günlük olarak antioksidan ve posa tüketimine özen gösterin ve meyve, sebze tüketimine dikkat edin.
 • Kabuklu kurubaklagil tüketimi midenize zarar veriyorsa kabuklarını soyarak yemeyi deneyin.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun ve ideal kiloda kalmaya çalışın.
 • Mide rahatsızlıkların en büyük tetikleyicisi olan stresten bedeninizi ve ruhunuzu koruyun.

**Örnek Bir Menü**

Bu Menü İle Mide Şikayetlerinden Biraz Rahatlayın. Besinleri öğünlere bölerek tüketin;

 • İyi pişmiş taze fasulye , havuç , brokoli , ıspanak , kabak , semiz otu
 • Sabahları 1 çay kaşığı doğal bal,
 • Haşlanmış tavuk veya hindi göğsü ,
 • Yağsız beyaz peynir , 1 kepekli diyet bisküvi , diyet kraker
 • İyi ezilmiş sebze çorbası
 • Haşlanmış elma ve tarçın,
 • Sebze püresi ,
 • Ihlamur

Tavuk göğsünün haşlandığı suya esmer pirinç ve nane eklenerek bir çorba hazırlanabilir. Püre ve lapa tüketimi midenizi rahatlatacaktır.

Gastritten dolayı kilo vermeniz gerekiyorsa bu konuyu bir uzman yardımı ile yapmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü bedenimiz değişen koşullardan ötürü tepkiler verir. Yapılan yolculuklar, uyku düzeninin bozulması, konsantrasyon eksikliği gibi durumlarda vücut farklı tepkiler verir. Gastrit hastalığı için vereceğiniz fazla kiloların bedenin yeni bir değişime girecek olmasından dolayı doktor ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı ve kalıcı kilo vermek gerekmektedir.

Özellikle gastrit ağrısı çektiğiniz bir dönemde uygulacağınız bazı yöntemler bu şikayetinizi hafifletecektir ;

 • Kimi besinlerin gaz yaptığı bilinmektedir bu besinlerin oluşturduğu gaz ağrılı dönemlerinizde daha fazla ağrıya sebep olabilir. Bu nedenle sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek probiyotik olan besinlerden yoğurt tüketerek bu şikayetinizi hafifletin.
 • Hızlı yemek yeme, sakız çiğneme, pipetle içecek tüketme midede boş havanın ve gazın oluşumuna neden olacağı için bunları tüketmekten vazgeçin.
 • Bir çok hastalık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkların en büyük sebeblerinden biride fazla kilolu olmak. Fazla kilolarınızdan kurtulmak adına tek tip beslenilen bilinçsiz şok diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Yemek yeme vakitlerini uzatın. 20 dakika her öğün için zaman ayırmak mide hazımsızlığına çok iyi gelecektir.
 • Çiğ sebze tüketimi zaten sorunlu olan midenizi daha çok yorarak fazla ağrı ve problemlere neden olmaktadır.
 • Sindirim önce ağızda başladığı için dişlerde sorunu olanların önce diş tedavilerini tamamlamaları gerekmektedir.
 • Çok sıcak olan her türlü besinden uzak durmak gerekmektedir. Kaynar vaziyette olan çay ve çorba gibi besin tüketimi mide asidiyle birleşerek tahribatlara neden olur.
 • Hazımsızlık yaşayan kişilerin boşaltım sistemini sağlıklı çalıştırmaları için sabahları aç olarak oda sıcaklığında 1 veya 2 bardak su tüketerek gün içinde ortalama 2 lt su içmeleri gerekmektedir.

Gelelim asıl meselemize, gastrit tedavisi için bunca şeyi uygulamak gayet anlaşılmaz ve zor geldi öyle değil mi, üstelik bu kadar fazla şeyi uygulamak yıllar süren bir tedavi.

Bu tedavilerin en kısaltılmış ve pratik ve bizi hiç yormayacak şekilde hazırlanmış bir program olduğunu ve kısa bir sürede gastrit’in iyileşmesinde rol oynayarak hayatınızı bu karmaşadan kurtaracağınızı söylesek peki!

Daha önce anlatılan sizin bizzat uyguladığınız bitkisel programlar gastrit tedavisinde etkili oldu mu? Bu programların tedavi süresi boyunca karşılaştığınız sorunlarla baş edebilecek kadar sabırlı oldunuz mu?

Tıbbi tedavi yöntemlerinin acı veren aşamalarından bahsetmek de gerekmektedir. Kullanılan ilaçların zaten sıkıntılı olan midenizi ne kadar yorduğunu düşünün. Her gün 3-5 adet ilaç içmek bu ilaçların saatlerine uymak bir süre sonra ızdırab ve bıkkınlık yaratacak ve tedavi yarım bırakılacaktır. İlaçların etkisi ile bir süre rahatlama oluşur. Fakat zamanla semptomlar tekrarlamaya yeniden başlar. Her şeyi sil baştan yeniden tekrarlamak yaşamı çekilmez yaparak ruhsal sorunlara neden olur ve bu yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur.

Her yöntemi denediğiniz halde gastrit tedavisinde her hangi bir başarı gelişme olmadıysa. Daha önce bu durumla karşılaşmış bir hastanın 2 yıllık araştırmaları ve uygulamaları sonunda gastriti yenmeyi tamamen başarmış olarak hayata yeniden başlamasının anlatıldığı bir rehber. Onca çekilen sıkıntının verdiği araştırma ruhu ile hazırlanmış bu rehber.

Doğal tedavi yöntemlerinin anlatıldığı en kapsamlı bir kitap oldu. Gastrit rehberi ismini verdiğimiz bu kitap binlerce kişiye gastrit hastalığı tedavisinde doğal yollarla faydalı olmuştur.

Unutmayın ki bir çok hastalığın tedavi yöntemleri hasta olan kişinin derin uğraşları ile bulunmuştur. Tamamen doğal olan gastrit tedavisi yöntemleri ile bu hastalıktan kurutulmak mümkündür bunu elbette gastrit hastaları tercih ediyor.

Tamamen doğal olan uygulamalar ile gastrit’i hastalık olmaktan çıkararak iyileşme yolunda adımlar atalabilir sonsuza dek tekrarlamasını önleyebilirsiniz.

Gastrit E-kitabının fayda sağlayacağını olduğunu söylemek müthiş bir duygu.  Sadece bir seferlik bir ödeme ile sonsuza dek gastrit’ten kurtulmanıza adım atacağınız ve sonrasında online destek alabileceğiniz hızlı doğal bir iyileşme yöntemi. Kitabın içeriğinde yöntemler ve sağlıklı beslenme ile ilgili ipuçları ve kolay bulacağınız bitkilerle ile hazırlanmış kür programları ve gastrit problemine artık bir dur demek için geliştirilmiş hazımsızlık problemine son verecek kürler bulunmaktadır.

Gastrit rehberindeki uygulamalar her birey tarafından kolayca uygulanabilir doğal yöntemlerdir.  Uygulama şartı ile midesel sorunlarınızdan kurtulabileceğiniz yöntemleri içeren kitaptan memnun kalacağınıza inanıyoruz.

Bu rehberi satın alan ve doğru bir şekilde uygulayan onlarca kişiden alınan sonuçların hemen hepsinin olumlu olması bizi sevindiriyor.

Gastrit bitkisel tedavi yöntemleri ile hızlı sonuç alabileceğiniz bu doğal çözümler size  gastrit’ten kurtulmada anlaşılması kolay, uygulaması pratik olan formülleri aktarıyor. Ne o sentetik ve kimyasal bileşenli ilaçlar nede ne olduğu belli olmayan bitkisel suları içmenize gerek kalmayacak.

10 Responses to “Gastrit Tedavisi – Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Gastrit Tedavisi
  1 sene ago

  Gastrit tedavisi yöntemlerinden ilaçla tedavi doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkındaki yazımızda sizde tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

 • Sizlerin de bazı yazılarınızda bahsettiğiniz gibi her yolu deniyoruz. Sıra kitabınızı denemeye geldi, umuyorum faydası olur. Zira çok fena sancılar çekiyoruz …

 • atilla baysal
  3 sene ago

  Ben de kitabı almak isterim..
  Saygılar..
  Kolay gelsin..

  • Defne Duru
   3 sene ago

   Atilla bey kitapta anlatılanların size fayda sağlayacağına güvenimiz tamdır.

 • Gastrit tedavisi için kitabı bende almak istiyorum. Yazınızı büyük bir keyifle okudum. Kitap kaç günde elimize ulaşır bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Defne Duru
   3 sene ago

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum Remziye Hanım,
   Gastrit tedavi kitabı anında erişilebilir özelliğine sahip dijital bir e-kitaptır. Kargo beklemenize gerek kalmadan ödeme sonrası indirme sayfasına erişebilir ve anında indirebilir bilgisayar, laptop, android iphone Ipad cihazlarınızdan anında okumaya başlayabilirsiniz. Ek olarak doğru bir şekilde girdiğiniz e-posta adresinize kitabın indirme sayfası gönderilmektedir satın alma esnasında e-posta adresinizi doğru girmeniz gerekmektedir.
   Saygıları sunar sağlıklı günler dilerim

  • Defne Duru
   1 sene ago

   Merhabalar Remziye Hanım, Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kitap dijital bir e kitaptır. Kargo beklemeniz gerekmez. Satın alma işleminde size ait kullandığınız doğru bir e-mail adresi yazmanız yeterlidir. Mail adresinize anında gönderiyoruz. Satın alma sonrası kargo gibi işlemler olmadan kitabı size olabildiğince hızlı ulaştırmak için bu yolu seçtik.

 • Çok faydalı buldum sitenizi, gastrit tedavisi konusunda gerçekten büyük bir bilgi arşivi var sitenizde. Emeklerinize sağlık kitabı sipariş ettim.

  • Defne Duru
   3 sene ago

   Gastrit tedavisi konusunda sitemizde yaptığınız yorumun için teşekkür ediyorum Eren bey;
   Kitabınız hayırlı olsun sağlıklı günler diliyorum.

  • Defne Duru
   1 sene ago

   Merhabalar, Kitabıma ilginiz için teşekkür ederim. Kitabımda anlatığım yöntemleri hayatınıza entegre ederek inanıyorum ki sizde en kısa zamanda gastrit ve gastritin neden olduğu tüm sıkıntılardan kurtulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir