Gastrit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gastrit tedavi edilmezse ne olur? Sıkça sorulan sorulardan bir tanesi gastritin tedavi edilmediğinde neler olacağını ile ilgili. Kısa ve net bir cevap vermek gerekirse şayet gastrit tedavi edilmeyip ertelense veya ıskalanıp nasılsa bir gün geçer denildiğinide Allah korusun kronik bir hale gelerek mide kanseri gibi daha sıkıntılı bir hastalığa neden olabilir.

Gastrit midede oluşur ve şu belirtiler ile kendini belli eder. Şişkinlik, ağrı, devamlı gaz , devamlı açlık hissi bunlar temel belirtileri şayet tedavi edilmezse bu sıkıntılar kronikleşir ve mide kanserine doğru gider. Gastrite neden olan sebeplerin başında içki, sigara çeşitli ilaçlar, ve en önemlisi helikobakter pilori isimli bir bakteridir.

Gastrit Nasıl Kronikleşir?

Bağışıklık sistemi çöktüğünde gastrit için bayram olur bağışıklık sistemini güçlü tutucu etmenleri olabildiğince güçlü tutmalıyız. Kronik gastrit helikobakter pilori isimli bakterinin artmasından kaynaklanır. Bu bakteri genelde çocukluk dönemlerinde henüz bağışıklık sistemi tam olarak oturmadan çocuğun ağza götürdüğü kirli sulardan bulaşır. Büyüme ile birlikte bu bakteri çocukluk döneminde asit tabakasının altında ve mide hücrelerinin yüzeyinde bekler. Bu bakterinin çocuğa ilk bulaştığında akut enfeksiyon yapmaktadır. İlerleyen yaşlarda bağışıklık sistemi çökmesi ile kronikleşir.

Kronik gastrit tedavi edilir mi?

Mide dokusunda değişikliklere sebep olan gastrit tedavi edilmediğinde mide kanserinin başlangıcına neden olur. Normal gastritin aksine kronik hale gelme başlangıcında olan aşamada midenin içindeki bezlerinde çekilme yapar ve midede doku değişikliğine sebep olur.

Özellikle kanserojen maddelere maruz kalan kişiler ve çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörlerden kaynaklanan etmenler ile kişilerde kanser riskinin daha hızlı olmaktadır. Mide kanseri  bu faktörlere maruz kalan hastalar diğer normal gastrit hastalarıda dört kat daha fazla görülüyor.

Gastrti hastasının midesinden alınan bir doku örneği ile biyopsi sonuçları ile bu bilinmektedir Gastrti hastaları ara ara teste tabi tutulmalı ve durumu takip etmeliler.

Gastrit tedavi edilmezse ileride soruna yol açar mı?

Sigara ve yanmış gıdalar mide kanseri başlangıcı için tetikleyici en önemli unsurlardandır. Mide içerisinde doku değişikliği ileri bir seviyede ise mide kanseri riski başlamış ve başlangıç olarak ilk aşamadadır.

Gastriti Mide Kanserine Davet Eden ve Kaçınılması Gerekenler Gıdalar:

  • Koruyucu madde içeren gıdalar
  • Yanmış tütsülenmiş gıdalar,
  • Izgara
  • Yağlı ve fazla miktarda kırmızı et
  • Salamura gıdalar
  • Çok pişmiş et
  • Sigara & Alkol

Bu gıdalar gastriti kansere çeviren etmenler arasında en tehlikelileridirler

Gastriti Kansere Çevirmeyi Engelleyen ve Tüketilmesi Gereken Gıdalar:

  •  C ve E Vitaminleri bakımından gıdalar
  • Taze sebze ve meyveler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir