Gastrit Sebepleri

Gastrit sebepleri nelerdir? Gastrit hangi organda neden oluşur? Öncelikle gastriti tanımlayalım. Gastrit mide iç yüzeyindeki mukoza tabakasının iltihaplanması durumudur. Özellikle erişkinlerde sık görülen tüm toplumlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle kronik gastrit görülmektedir.

Ülsere oranla daha yüzeyseldir. Aniden bastıran ağrı ile ortaya çıkan gastrit akut gastrittir. Ara ara ortaya çıkan çoğu zaman günlük yaşamı etkileyen gastrit türü kronik gastrittir. Kronik gastrit tedavi edilmezse büyük hastalıklara yol açabilir. Birde eroziv gastrit vardır.

Mide iç duvarının çeşitli sebeplerden dolayı oluşması ile iltihaplanmadan bağımsız ortaya çıkar. Kişinin kendi kendine teşhis koyması mümkün değildir çünkü herkes te aynı belirtileri göstermez. Gastrit tedavisi ilaçlar yolu ve beslenme listesi değişikliği ile mümkündür.

Gastritin başlıca nedenleri arasında helikobakter enfeksiyonudur. Bu bakteri mide iç yüzeyinde iltihaplanmaya neden olur. Bu bakterinin bulaşıcı olma ihtimalide vardır. Bakteriyi taşıyan kişilerin yedikleri ve içtikleri şeyleri tüketen kişilere geçme olasılığı vardır.

Aspirin türü ilaçların bilinçsiz kullanımı da gastritin ana nedenleri arasındadır. Alkol asitli içecekler, uyuşturucu madde kullanımı gastrite neden olabilir. Bunlardan farklı olarak sürekli radyasyona maruz kalmak, kanser tedavisi, ciddi ameliyatlar, hastalıklar nedeni ile ilaç kullanımı gastrite neden olan etkenler arasındadır.

Gastrit bazen belirti gösterebildiği gibi bazen de hiç belirti göstermeden ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Genellikle ağrı, bulantı ve kusma gastritin ana belirtileri arasındadır. Gastrit hastalarının % 95 inde H. Pylori bakterisi rastlanmıştır.

Bu bakterinin çocukluk dönemlerinde ağız yolu ile hijyenik olmayan durumlarda alınarak mideye yerleşmiş olduğu düşünülmektedir. Mide mukozasında yer alan bu bakteri ileri yaşlarda ortaya çıkarak gastrite sebep olmaktadır.

H.pylori bakterisi ile ortaya çıkan gastrit çoğunlukla her hangi bir belirti vermez. Gastrit tedavisi ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalıktır. Mide asitlerini dengede tutmak için bir takım ilaçlar ile tedaviye başlanılır.

Eğer bakteri kaynaklı bir sorun ise antibiyotik desteğine yönlendirilerek bakterinin yok edilmesi sağlanır. Yeme alışkanlığına bağlı olarak gelişen bir hastalık ise diyet listesi ile bu hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Gastrit tedavisi çoğu kez sonuç vermez ve bu süre içinde bu hastalık ülsere neden olabilir. Bu durumda yapılacak en doğru tedavi gastrit tedavisi doğal çözüm yolu ile bu hastalığa sonsuza dek son vermek olmalıdır. Gastrit tedavisi uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidir.

One Response to “Gastrit Sebepleri

  • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
    9 ay ago

    Gastrit sebepleri bu makalede okuduğunuzdan daha farklı sebeplerde bulunmaktadır. İçilen içecek ve yenilen gıdaların içeriğinde bulununları detaylıca incelemek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir