Gastrit Nedenleri Nelerdir? Gastrit İçin Ne yapılmalı?

Gastrit nedenleri ile ilgili gastrit hastalarını ilgilendiren önemli şeylerin var olduğunu belirtmek isteriz. Bilindiği üzere mide astarının iltihaplanması veya tahrişine verilen bu hastalık tamamen mideyi ilgilendiriyor.

Gastrit hastaları gastrit belirtilerinden kurtulmak istiyorsa, beslenmelerine ve hangi gıdaların daha etkili olduğuna bakmak zorundalar.

Gastrit yani mide içinde oluşan yaralar ve buna bağlı olarak oluşan mide iltihabı diğer rahatsızlıklar gibi zamansal olarak ara ara veya devamlı olarak vücuda rahatsızlık verir. Midedeki bu oluşumlar yani ağrı ani olmasına akut gastrit, birkaç gün veya bir kaç hafta aralıksız ara ara ataklar halinde olursa kronik gastrit denilebilir.

Gastritin Nedenleri ve Tedavileri

Gastritin Başlıca Nedenleri

 • Mide yanması / hazımsızlık (mide / göğüste yanma hissi)
 • Mide bulantısı veya kusma (bazen kanlı kusma veya materyal renginde “kahve” gibi)
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı ve / veya şişkinlik
 • Hıçkırıklar
 • Siyah ve daha çok katran renginde dışkı

Bir kişinin gastrit veya kronik gastrit olmasında stres dahil olmak üzere hiv virüsu, mantar enfeksiyonları, asit tüketimi, reflü hastalığı gibi çeşitli nedenler yatmaktadır. Ancak tipik olarak, gastrit semptomları dört temel nedenden biriyle başlar.

 1. Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri . Çoğu insan semptomlar yaşamadığı, hatta sahip olduklarını bile bilmese de, dünya nüfusunun yüzde 50’ye kadarında bu bakteriler vardır. Gastrite neden olan bakteri H. pylori, midenin astarını parçalayarak gastrit ve mide ülseri oluşturmaktadır.
 2. B12 vitamini eksikliği ile ilgili koşullar . Vitamin B12 eksikliği, mide bağırsak sistemi büyük olasılıkla kronik enflamasyon (gastrit) nedeniyle B12 vitamini emilemediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle, gastrite neden olan koşullar, vitamin B12 eksikliğine neden olan koşullarla aynıdır:  Hastanın daha önce bir mide problemi yaşaması, enfeksiyon oluşmasında zayıf beslenme ve tiroid hastalığı gibi hastalıklar geçirmesi B12 vitamini doğru şekilde alınmadığı durumlarda gastrit olma nedenlerinden bir tanesi sayılmaktadır.
 3. İlaç kullanımı . Bazen, gastrit semptomları, mide problemlerine veya hatta mide kanamalarına neden olan ilaçların alınmasından kaynaklanır: Bunlar aspirin, NSAID’ler (ibuprofen veya naproksen), prednizon, kemoterapi ilaçları veya diğerleri.
 4. Asitli içecekler, baharatlı gıdalar.ve bazı iyi gelmeyen besinler Kahve, alkol, sitrik asitli meyve suları ve acı biber gibi baharatlı gıdalar gibi içecekler gastrit belirtilerinin alevlenmesine neden olabilir. Ancak gastritin asıl nedeni, bazı gıdalardır.

Genel Olarak Uygulanan Gastrit Tedavisi Hastalar için genel literatürde uygulanan gastrit tedavisi, daha çok mide asidini azaltmak için antasitler veya diğer ilaçları almayı içerir. Bu ilaçlar daha çok mide içindeki semptomları azaltmak için uygulanmaktadır.

Bu ilaçlar her ne kadar hızlı bir şekilde çalışsa da, bu ilaçların kronik kullanımı, osteoporoz veya hipoklorhidri yani (düşük mide asidi) adı verilen bir durum gibi ağır problemlere neden olabilir.

Gastrit Tedavi Rehberi doğal bir reçete ile gastrit probleminizde midenize nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda fazlası ile bilgi sunar:

Doğal Bir Gastrit Diyeti Gastriti Kökünden Nasıl Düzeltir?

Gastrit semptomlarını maskelemek için kocaman mor haplar kullanmak yerine doğal bir tedavi yöntemini içeren gastrit diyeti ile gastrit’in doğal bir şekilde iyileşmesini sağlamak gereklidir. Gastrit için gerekli olan doğal gıdaların yanı sıra günlük olarak alınmaması gereken gıdalardan kaçınmak gereklidir.

Gastrit semptomlarını kalıcı olarak hafifletmenin ve iyileştirmenin anahtarı budur. Sağlıklı gıdalar kombinasyonunu ile gastritin doğal süreç içerisinde kendiliğinden iyileşmesi sağlanabilir.

1. Gastrit Diyeti: H. pylori bakterilerini öldüren gıdalar tüketin.

Brokoli. Bu bitkide Sülforafan adı verilen bir besin maddesi bulunmaktadır. Bu maddenin mide astarında H. pylori bakterilerini öldürmek için tıbbi araştırmalarla etkili olduğu kanıtlanmıştır . Hatta geçici olarak fayda sağlayan H. pylori antibiyotik ilaçlarından daha etkili ve dirençli olduğu araştırmalar kapsamında etkisi görülmüştür.
Bir brokoli filizi yetişkin bitkiye göre 20 ila 50 kat daha fazla sülforafan içerir. Haftada en az üç defa brokoli tüketmenizi öneriyoruz.

Sarımsak. eSarımsak bilinen en eski doğal ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle mide iltihaplanmalarında H. pylori bakterilerine karşı oldukça duyarlıdır. Bununla birlikte, kronik mide ekşimesi olan bazı insanlar sarımsak ile araları iyi değildir. Ancak azar azar yemeyi denesinler.

2. Gastrit Diyeti: Bağırsakları iyileştiren ve B12 vitamini emilimini artıran gıdaları yiyin.

Probiyotikler. Probiyotikler mide ve bağırsak yolunda yumuşak astarı için iyi gelmektedir. Özellikle sindirim sistemi iyileşmesi için yararlı bakterilerdendir. Probiyotiklerin alınması bağırsakların besin maddelerini emme ve özümleme yeteneğini arttırmaya yardımcı olur. Gastrit ve vitamin B12 eksikliği gastriti olan kişiler için probiyotikler veya probiyotik besin takviyeleri alarak ve dengeli beslenme olarak B vitaminleri içeren besinleri tüketerek gastritin iyileşmesinde müthiş yardımcı olacaktır.
Probiyotikler içeren gıdalar arasında organik yoğurt, kefir, lahana turşusu ve doğal maya ekmeği bulunur.

3. Gastrit Diyeti: İlaç kullanımından oluşan hasarı tersine çevirmek ve gastriti belirtileri hafifletmek için bu besinleri tüketin.

Probiyotik açısından zengin gıdalar, herhangi bir mide ve bağırsak hasarını tersine çevirmek için en faydalı yöntemlerdir. Probiyotiklere ilaveten, belirli gıdaların mideyi iyileştirdiği ve bulantı, mide ağrısı, yanma, şişkinlik ve mide ekşimesi gastrit semptomlarını hafiflettiği görülmüştür:

Gastrite İyi Gelen Bu Besinler

 • Zencefil
 • Elma sirkesi
 • Zerdeçal
 • Kekik
 • Kızılcık suyu
 • Ananas (bromelain)
 • Pancar suyu ve / veya havuç suyu
 • Yeşil çay

Ayrıca bununla birlikte karaciğer, havuç, yeşillik, ıspanak, kuşkonmaz, tatlı patates, şeftali ve kayısı A vitamini yüksek gıdaları yemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü A Vitamini, mukoza tabakasının daha sağlıklı çalışması ve doku onarımı için gereklidir.

Gastrit kansere neden olurmu?

Gastrit mide kanserine açılan bir kapıdır. Reflü ile başlayan gastrit ileri derecede ülsere dönüşür ülserin ilerlemesi ile mide kanseri başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir