Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Bu yazımızda gastrit teşhisinde kullanılan yöntemleri aktarıyor olacağız. Gastrit 5 farklı yol ile teşhis edilir. Bu teşhis doktor kontrolünde ve teknolojik cihazlar ile yapılır.

Gastrit Teşhisi Nasıl Konur?

 • Kan Testi
 • Nefes Testi
 • Dışkı testleri.
 • Üst mide-bağırsak endoskopisi:
 • Üst mide-bağırsak röntgeni.

Şöyle ki mide probleminiz için doktora gittiniz muhtemel bir kaç soru ile geçmişiniz ile ilgili soruları yanıtladınız. Ardından sizden hemen bir kan testi isteyecektir.

İlk olarak yapılan bu kan testi midenizde H. pilori isimli antikorların var olup olmadığını tespit etmek içindir.

Yapılan bu kan test sonucu pozitif ise bu bakterilerden muhtemel hayatınız boyunca bir defa bile olsa midede olan kalıntılardandır. Bu kan testi an itibari ile bu bakterinin yaşayıp yaşamadığı ile ilgili kesin sonuçlar vermez. Yapılan bu kan testleri ile mide kanamasından dolayı oluşan aneminin varlığını bildirir.

İkinci olarak  nefes testi yapılarak teşhis edilir. Bu çok basit bir test olup vucutta H. pilori bakterisinin varlığını tespit eder.

Üçüncü bir yöntem dışkı testidir. Dışkı ile H. pilori virüsünün varlığı kontrol edilir. Dışkıda kan varmı yokmu diye bakılır. Kan olması mide iltihaplanması sonucu meydana gelen mide kanamasının dışkı ile birlikte çıkması olarak yorumlanır.

En kötüsü bu olsa gerek üst mide ve bağırsak endoskopisi. Röntgende belirtisi dahi olmayan anormalliklerin görülmesi sağlanır. Doktor ince ve esnek bir boru ucunda ışık bu boruyu ağzınızdan sokarak yemek borunuzdan aşağıya midenize kadar indirir. Daha ileri gerektiği yerde ince bağırsağınıza kadar uzatır.

Burada atlamayalım boğazdan içeri ışıklandırılmış bu hortumu sokmadan önce boğazınızı uyuşturuyor. Yoksa sıkıntı gerekirse ellerinizi bağlıyorlar.

Sonrası biraz daha sıkıntılı şayet herhangi bir şey görürse direkt olarak başka bir alet ile mideden veya bağırsaktan ufak bir parça alır. Buna  biyopsi deniliyor.

Sizden alınan bu parça incelenmek üzere laboratuvara gider bu işlem yarım saat sürüyor. Yaklaşık 2 saatte size verilen ilaçların etkisinin geçmesi için sizi hastanede tutarlar.

Bu işlemin riskleri vardır.

 1. Mide kanaması
 2. Mide astarının yırtılması
 3. Boğaz ağrısı

Bu gibi problemler olabilir. Diğer bir yöntemde üst mide ve bağırsak röntgenidir. Bu röntgende mide ve ince bağırsakta iltihabın bulunup bulunmadığı kontrol edilir. İltihaplanma bu testin  sonuçları ile çıkar. Gastritin teşhisi bu şekilde olmaktadır.

Böylelikle gastrit hastaları gastrit nasıl teşhis edilir? sorusuna cevap almış oldular. Şayet bu teşhis sonucu doktorunuz gastrit olduğunuza dair kanaat getirirse uygun bir gastrit tedavisi programı kapsamına alır. Bir takım ilaçlar kullandırabilir ve sizi iyileştirme adına diyet uygulatabilir.

One Response to “Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

 • Gastrit Tedavisi - Defne Duru
  11 ay ago

  Gastrit hastaları teşhise önem vermeliler. Her hastalıkta erken teşhis hayat kurtardığı gibi gastritin ülsere ve sonrasında mide kanserine dönüşmemesi adına faydalı bir adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir