Gastrit Mide Kanseri Yapıyor!

Gastrit mide kanseri yapıyor yanlış duymadınız tedavi edilmeyen gastrit hastalarının mide kanseri riskine yakalanma riskleri oldukça fazla. Mide kanseri hastalarının geçmişlerine bakıldığında muhakkak tedavi edilmeyen, umursanmayan gastrit sorunu yer alır. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu bu durum açıklanmıştır. Mide bölgesinde ağrı, şişkinlik, gaz, sık yeme isteği gibi belirtiler ile ortaya çıkan gastrit tedavi edilmez ise mide kanserine giden yolu hazırlamış oluyor.  Gastrit tedavisi uzun ve sorunlu bir tedavi olup hastaların çoğunda işe yaramamaktadır. Gastritin başlıca nedenleri alkol, sigara, asitli besinler ve içecekler bazı ilaçların uzun süreli kullanılması ve helikobakter adı verilen bir bakteridir. Bu bakterinin çocukluk yaşlarında ağız yolu ile vücuda alındığı ve mide duvarının altında saklanarak ileri yaşlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gastrit bağışıklık sistemi zayıfladığında kronikleşebiliyor. % 85 oranında bakterinin sebep olduğu gastrit enfeksiyonlara yakalanma süresini sıklaştırmakta enfeksiyonu bertaraf edemeyen bileşenlerin başarısızlığı gastritin kronik hale gelmesine neden olmaktadır.

Kronik gastrit kronik hale geldiğinde mide bezlerinde çekilmeler meydana geliyor ve doku değişikliklerine neden olmaya başlıyor. Bundan sonra genetik yatkınlığı olan ve kanserojen maddeler ile çok sık iç içe olan kişilerde mide kanserine giden yol ortaya çıkmış oluyor. Doku değişiklikleri mideden endoskopi yardımı ile alınan parçaların incelenmesi sonucu uygun tedaviye başlanılması gerekmektedir. Bu tür hastaların sık kontrol edilmeleri gereklidir. Bu tarz hastaların sıklıkla endoskopik muayeneden geçmesi gereklidir. Bu bölgeler cerrahi yöntemler ile mideden çıkarılmalı ve kanser etkisinin azaltılması gereklidir. Midede meydana gelen doku değişikliği başlangıç evre kanser ile eş anlamlıdır. Özellikle yanmış ve tütsülenmiş gıdalar fazla miktarda kırmızı et tüketimi, çok pişmiş etler ve salamura gibi besinler en büyük tetikleyicilerdir. Sigara kullanımında mide kanseri riskini 4 kat artmış olacağı bilinmektedir.

Gastrit tedavisi ile bu tehlikeli kanserden korunmak büyük önem taşımaktadır. Antioksidanlar A C vitaminler kanserden koruyucu maddeler olduğundan sıklıkla alınmalıdır. Kronik gastrit yaşayan kişilerin zaman ilerlemeden bir hekim tarafından kontrol edilerek en hesaplı ve ağrısız tedavi olan gastrit tedavisi şeklini uygulamaya başlamalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir