Gastrit Mide Bulantısı

Mide bulantılarının en sık görülen nedenlerinden biri gastrittir. Gastrit oluşumunu etkileyen bazı faktörler mevcuttur. Mide yanmalarına neden olan bakteriler mide bulantısı ve kusma ile ilişkilendirilir. Üst karın ağrıları ve enfeksiyonların bulantı ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir. Zaten karnın üst bölgesinde gerçekleşen kramplar ile birlikte başlar bulantı sonunda kusma ile sonuçlanır. kötü beslenme alışkanlıkları sigara ve alkol kullanımı gastrit nedenleri arasındadır.

Gastrit Mide Bulantısı Yaparmı?

Gastrit mide bulantısı görülen en sık semptomlardan biridir. Bazen bu tarz belirtiler gösterirken bazen sessizce ortaya çıkmaktadır. Kişiye göre değişiklik gösteren bulgulara sahiptir. Gastrit kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalık olduğu için muhakkak takibinin sağlanması gerekmektedir.

Açlık durumunda alınan alkolün mide bulantısı yapması da gastrit nedenleri arasındadır. Gastritte mide bulantısına iyi gelecek bazı besinler ile birlikte bu semptomu azaltabilirsiniz.

  • Zencefil

Gastritte oluşan mide bulantıları için zencefil çayı en etkili yöntemdir. Mide bulantısını azaltan zencefil çayını günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilir. Toz yada taze zencefil parçaları ile hazırlayabilirsiniz.

  • Su

Sıvı kaybı bütün mide bulantıların ana sebebidir. Bunun için su tüketimini yeterli şekilde alınması mide bulantılarını en aza indirecektir.

  • Nane

Yüzyıllardır belkide mide bulantısı için kullanılan nane çayı oldukça etkilidir. 2 adet taze nane yaprağı çiğnemek de midenizin rahatlamasına veya bulantının kesilmesine yardım eder.

  • Elma

Yoğun lif içeriğinden dolayı mide bulantısına sebep olan toksinlerden midenizi arındırmaya yardım ederek yavaş yavaş kabuksuz yenmesi gerekmektedir.

  • Gastritte Oluşan Mide Bulantıları İçin Öneriler

Mide bulantıları için yapılacak bazı yöntemlerde mevcuttur elbette. Eğer yukarıdaki gıdalar bulantınızı kesmediyse bu yöntemleri de denemelisiniz.

  • Dinlenme

Mide bulantılarının geçmesinde uzun bir dinlenme sizi ve midenizi rahatlatabilir. Kısa bir uyku ve sırt üstü 30 dk uzanma bulantınızın azalmasına yardımı olacaktır.

  • Oda Sıcaklığı

Çok sıcak ortamlarda oturmak mide bulantınızı çoğaltabilir. Bunun için bulunduğunuz ortamın pencerelerini açarak havalandırın.

  • Yürüyüş Yapın

Açık havada yürüyüş yapmak mide bulantılarına en iyi gelen yöntemdir. Bulantı olduğu günlerde kahve çayı tüketmemek et yemekleri ve fast foot tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Kronik bir hale gelen bulantı için hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir