Gastrit İlaçları

Gastrit ilaçları tanı ve teşhise göre farklılık göstermektedir. Gastrit mide mukozasının farklı nedenler sonucu iltihaplanması sonucu oluşur. Gastrit bazı kişilerde aniden gelişirken bazı kişilerde uzun dönemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Genel olarak sinsi bir şekilde baya ilerledikten sonra semptomlarını göstermektedir.

Hasta kendisinde var olan bazı şikayetler ile doktora başvurduğunda tedavi için ilk adımı atmış olur. Bundan sonraki süreç hastalığın neden kaynaklandığını bularak tedaviye başlanmasıdır. Midedeki sorunun araştırılması için endoskopi ile hastalığın boyutunu, neden kaynaklandığını öğrenerek uygun bir tedaviye başlanmalıdır. Endeskopi uygulaması hastanın mide borusuna bir kamera bırakılarak tanının konulması sonuçlanır. Ağrı kesici veya alkolün kullanılması ile oluşan gastritte bunların kesilmesi sonucu herhangi bir semptoma rastlanmaktadır. Özellikle bakteri den dolayı oluşan gastrit de bir kaç antibiyotik tedavisi uygulanarak hasta rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Uygulanan gastrit tedavisi herkeste aynı sonucu vermemektedir.

H.Pylori Bakterisi Tedavisi

Mide veya bağırsaklarda pylori bakterisi bulunursa hekim bakteriyi öldürmek için antibiyotik kombilerinin önermektedir. Bazı antibiyotikler şunlardır; amoksisilin, metradinazol, tetrasiklin etken maddelerini içermektedir. Bakterinin miktarı ve cinsine bağlı olarak iki hafta veya daha uzun süreli kullanılmaktadır.

Asit Üretimini Durduran İlaçlar

Pompa inhibitörleri olarak adlandırılan bu grup asit üreten hücreleri yok eder veya en az seviyeye indirir. Pantaprozol, rabeprozol gibi bileşenler içeren ilaçlar örnek verilebilir.

Doktorunuz ilaç olarak antiasit içeren ilaçlarda önerebilmektedir. Bu ilaçlar ağrıda rahatlama sağlamaktadır. İçerdiği bileşenler kabızlık veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

Gastrit Tedavisi İlaçları?

Gastrit tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır ve bu hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi için kullanılan ilaçlara tamamen doktor karar vermektedir. Gastritte kullanılan bazı ilaçların isimleri şunlardır;

  • Magnezi kalsine
  • Magnokal
  • Rennie
  • Simelkat plus

Simelkat plus en sık reçete edilen ilaçlar grubundadır. Gastrit dahil tüm hastalıkların elbette tedavileri vardır ve mutlaka erken teşhis yöntemi ile daha hızlı tedavi edilmektedir. Hekim önerisi dışında arkadaş ve akraba tavsiyesi ile ilaç kullanılması yanlış olan bir yaklaşımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir