Gastrit İçin Şifalı Bitkiler

Tıbbi tedavilerin yeterli gelmediği durumlarda artık bir çok doktor da alternatif tıp’tan yararlanılması konusunda hastalarını yönlendirmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu mide hastalıklarına iyi gelen ve tedavi eden her bitkinin herkes için aynı sonucu vermesi mümkün olmamaktadır. Size iyi gelen bir bitki başkasına iyi gelecek diye bir genelleme yapmak doğru değildir. Ama denemekte fayda olabilir. Gastrit yaşamı zorlaştıran sıkıntı yaratan hastalıklardan biridir.En son uygulanacak olan cerrahi müdahale öncesi bitkilerden yardım alınmasında fayda gören bir çok hasta mevcuttur. Beslenme düzeninin diyet listesine uygun olarak değiştirilmesi ile birlikte günde 2 fincanı geçmeyecek yada yada küçük ölçüler ile kullanılacak bir takım şifa dağıtan bitkiler tüketilebilir.

Gastrit İçin Hangi Şifalı Bitkiler Kullanılır?

Gastrit için şifalı bitkiler ile sancı ve ağrılar hafifletilebilir. Uygulanan diyete ek olarak doktor tavsiyesi ile kullanılacak ve eklenecek bir takım bitkiler bir çok semptomun hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Gastrit tedavi edilmediği takdirde ülser ileri zamanlarda mide kanseri riskini artırmaktadır. Bu sebeple dikkate alınması gereken ciddi sorunlardan biridir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yapraklı sebzelerin tüketimi gastrit ve ülser hastaları açısından önemlidir.  A C K vitaminleri, kalsiyum açısından zengin olan bu sebzelerin mide tahriş ve yaralarını iyileştirici etkileri mevcuttur. Kolay sindirilmesi hazımsızlık problemini ortadan kaldırmaktadır.

Papatya

Gastrit tedavisi için uygulanan bitkisel tedavilerin başında gelir papatya. Yatıştırıcı ve iltihap sökücü etkisi ile bitkisel tedavide kullanılması mutlaka önemlidir. Çok eski zamanlara dayanan bu bitki ile tedavi kronik mide ağrılarını hafifletmede oldukça etkilidir.

Meyan Kökü

Sindirim ve boşaltım sistemi için belkide şifa verici bir kaynağa sahiptir. Düzenli olarak kullanımı mukoza tahrişini engelleyerek gastrit oluşmasını engellemektedir. Meyan kökü de dahil olmak üzere bir çok bitkinin de yan etkileri ile ciddi uyarılar mümkündür. Doktor tavsiyesi ile kullanım miktarı ayarlanmalıdır.

Kimyon

Özellikle gastrit hastalarında meydana gelen gazı giderici etkilere sahip olan kimyon küçük bebeklerde çok az miktarda gaz giderici olarak kullanılmaktadır. Gaz, bulantı gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelen kimyon dünyanın bir yerinde yetişen bir baharattır. Türk mutfaklarında oldukça fazla tüketilen bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir