Gastrit Diyeti

Gastrit diyeti ile bir yangı ve şikayetlerinizden kurtulmak mümkün. Hekimizin tavsiye ettiği liste ile beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek gastritten kurtulabilirsiniz.

Gastrit tedavide uygulanan yöntemlerden biride diyettir. Helicobacter pylori bakterileri ile istila edilmiş bir mide gastrit ve ülsere kadar ilerler.

Gastrit hastaları kendilerine uygun bir liste bulamamaktan yakınırlar çoğu zaman bu internet veya başka bir yöntem ile diyet bulmak oldukça zordur.

Gastrit Diyeti Nedir?

Diyetler bireysel özellik taşıması ile bazı öneriler beslenme listesine eklenebilir. Gastrit hastalığı olanlar kişiler aç kalmamalı ve sık sık yemelidirler. Sabah öğle ve akşam öğünleri düzenli olarak alınmalı öğünler asla atlanmamalıdır. Midemize giren ilk yiyecek ve içeceklerin çok sıcak ve soğuk olmaması gerekmektedir. Ara öğünleri meyve olarak tercih edilmesi meyvenin tam olgunlaşmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

 • Yemekleri az ve sık tüketmeye dikkat ediniz
 • Yemek ve içeceklerin sıcak ve soğuk tüketilmemesi gerekmektedir
 • Yavaş ve çok çiğneyerek yiyecekleri tüketiniz
 • Sirke, ketçap, hardal, zeytin gibi asidik oranı yüksek gıdaların tüketilmesine dikkat etmek gerekmektedir

Tüketilmesi Zararlı Olan Besinler

Ayaküstü atıştırmalar oldukça zararlıdır. Yemekler için oldukça güzel bir vakit geçirmek gereklidir. Yemek yemeyi zorunluluk değil bir keyif haline getirmek gerekmektedir.

 • Kahve, çay, hazır meyve suları ve kola
 • Yağda yapılmış yumurta, kızartma ürünleri, tam yağlı peynirler
 • Esmer ekmek
 • Ekşi yoğurt
 • Kuru baklagil, bulgur
 • Hazır gıdalar, et suyu, domates çorbası
 • Çikolatalı kekler, tahin ve pekmez

Diyet protein bakımından zengin olmadır. Acı baharatlar, karbonatlı yiyecekler, yağ ve yağlı besinler, koyu çay, kahve, çikolata, soğan çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketilmemektedir. Mide mukozasının iltihaplanması ile azan mide yangılarını azaltmak için 2 saat aralıklı beslenme yapılmalıdır.

Yemek yerken sıvı alınmamalı, yemek sonrası alınmalıdır. Diyabet hastası olmayanlar günde bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal ekleyerek midelerini rahatlatabilirler. Özellikle baharat, acı, asit içerikli besinlerin tüketimi gastrit diyeti listesi içeriğinde kısıtlandırılmalıdır.

İçecek olarak kafeinsiz, asitsiz, bitkisel çaylar ve özellikle su tüketilmelidir. Bu zararsız içecekler mide asidinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Makarna, nodle, pirinç, buğday lapası sindirim açısından kolay olduğundan dolayı tüketilmelidir. Biberli yiyecekler, acı ve baharatlı cipsler, patates kızartmaları uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. pişirilmiş sebzeler tüketilebilir fakat çiğ sebzelerden oluşan salatalar rahatsızlık veriyorsa tüketilmemelidir. Lahana, brüksel lahanası, soğan ve sarımsak ağrıya sebep olacaksa tüketmekten kaçınmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir