Gastrit Bitkisel Tedavi

Gastrit bitkisel tedavi çeşitleri mümkündür. Uzun süre tedavi edilmeyen veya tedavilere cevap vermeyen gastritler için bitkisel çözüm destekleri alınabilmektedir. Gastrit tedavisi hem tıbbı hemde bitkisel yollardan yapılabilmektedir. Mide için yaralı besinleri tüketerek bu hastalığa yakalanma riski de en aza indirilmektedir.

Gastrit Bitkisel Tedavi Yönemleri Nelerdir?

Gastritten kurtulabilmek için bazı bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile gastrit ya tamamen yok olur yada şikayetler oldukça azalır. Gastrit belirtilerinden kurtulmak için bazı bitkisel yöntemler bulantı kusma gibi etkenlerin hafiflemesinde kullanılmaktadır.

  1. Kahvaltı öncesi çay kaşığı ucu ve ılık su karışımı içilebilir
  2. Keçi boynuzu ve bal karıştırılarak sabah aç karnına alınabilir
  3. Hakiki zeytin yağına kudret narı karıştırılarak her sabah tüketilebilir. Aktarlarda hazır karışımlar satılmaktadır
  4. Meyan kökü mide hastalıklarında olumlu sonuçlar vermiştir
  5. Yemeklerden sonra nane ve papatya çayı
  6. Sarı kantaron çayı günde iki defa içilebilir
  • Tuz

İshal ve kusmaya bağlı olarak oluşan sıvı yetersizliğinde suyun vücutta kalması için gerekli olmaktadır. Vücudun PH dengesini ayarlar.

  • Zencefil

Anti bakteriyel ve antioksidan etkisi ile mide gastritin de oldukça etkilidir. Çay olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Elma Sirkesi

Doğal ve asitsiz olanları bir çok belirtiyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Midede bulunan toksinlerin atılmasına yardım ederek mide ph nı düzenlemede oldukça etkili olacaktır.

1 çay bardağı sıcak suyun içine bir miktar bal ve yarım limon sıkılarak içilir. Sıcak su içine eklenen bir tutam civanperçemi 10 dakika demlendirilip içilebilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve günde en az 8 bardak su içmek midenizi oldukça rahatlatacaktır. pirinç lapası ve pirinç bulamacı da gastritte oldukça faydalıdır. Sindirilirken midedeki sancı ve ağrıyı kesme etkisine sahiptir.

  • Gastrite Zaralı Olan Besinler

Yoğun yağlı yemekler ve kızartmalar gastrit için oldukça tehlikeli besinlerdir. Çikolata içerdiği yoğun yağ ve kafein ile yanma hissini çoğaltır. Çay, kahve kola gibi kafein ve asitli içecekler mide için oldukça zararlıdır. Üstelik var olan bir gastrit varsa tüketimine oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Alkol ve sigara da mide ağrılarının en önemli nedenidir. Zaten sağlığımız açısından oldukça zararlı olan bu ikilinin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir