Gastrit Başlangıcı

Gastrit başlangıcı farklı nedenlere bağlı olarak gelişir. Mide astarının iltihaplandığı ve yüksek oranda tahriş olduğu zamanlarda görülür. Kısa süreli olursa akut, uzun zamanlara aylara veya yıllara dağıldığı takdirde kronik gastrit olarak adlandırılır. Toplumda sık ve her yaş grubunda kişilerde görülen bir hastalıktır. Kısaca gastrit mide iç yüzeyinde bulunan mukozanın iltihaplanması olayıdır. yaş sınırlaması olmadan herkeste çok sık görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi derinlere nüfus ederek ülser oluşumuna neden olur. Genel olarak bakteriyel virüs ve enfeksiyonlar sebebi oluşur.  Gastrit akut veya kronik şeklinde görülebilir.

Mide iltihabı, kusma, bulantı, şişkinlik, ağrı, iştahsızlık genel belirtileri içerisindedir. Bulantı kasılmalarına bağlı olarak kanlı bir kusma gerçekleşebilmektedir. Antiromatizmal ve aspirin türündeki ilaçlar bu hastalığa neden olmaktadır. Bireysel olarak bir şeyler yaparak bu hastalıktan kolay değildir. Tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Hastalığın sebebi ile tanı konulduktan sonra ilaç ve diyet tedavisine başlanılır. Nadir de olsa ilaç ile tedavi edilmeyen durumlarda cerrahi müdahale ile bu hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Tedavi sürecinde doktorun önerileri muhakkak dikkate alınmalıdır.

Gastrit Ülser Arasındaki Fark Nedir?

Gastritte ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Enfeksiyona bağlı tahribat ve kızarıklık mevcuttur. Tedavi edilmeyen gastrit ülser adı verilen yaralara yol açmaktadır. Mide yutulan besinleri parçalara ayırarak salep kıvamında bir sıvı haline getirerek bölümler şeklinde on iki parmak bağırsağına gönderir. Mide iç yüzü mukoza adı verilen 3 katmandan oluşan bölümden meydana gelir. Gerek tüketilen besinler gerekse bakteriler nedeni ile bu mukoza tahribata uğrayarak iltihaplanır sonucunda ise gastrit adı verilen hastalık meydana gelir. Pylori adı verilen virüs hastalığın ana nedenlerinden biridir.Ağız yolu ile midenin alt tarafına yerleşir ve zamanla tahribatlara yol açar. Bu hastalığın tedavisi çoğu kez olumlu sonuçlanır fakat dikkat edilmesi gereken konu teşhis ve bulguların hızlı sonuçlanmasıdır.Çoğu kez hiç bir belirti vermeden ilerleyen hastalık için geç kalınmışlık ihtimali oldukça yüksektir. Bu bakteri genellikle çocukluk döneminde vücuda girdiği geliştiği zaman ise ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gastritin Nedenleri

Bu hastalık sağlıksız beslenme nedeni ile ağız yolu ile alınan helikobakter adlı virüsten meydana gelmektedir. Alkol tüketen, sigara içen, düzensiz ve sağlıksız beslenen her bireyde görülmektedir. özellikle sigara içen ve sigaranın yanında asitli içecekler içen kişilerde mide asidi yoğunlaşır buda zamanla gastritin oluşmasına neden olur. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve stres gastrit oluşumunu etkileyen en önemli sebeplerdendir. Kafeinli besinler gastrit için uygun ortam oluştururlar. Kola ve kahvenin yanında içilen sigara en büyük problemlerden biridir. Yağlı, kızartma yoğun baharat ve tuz kullanımı bu hastalığın habercileridir.

Gastrit Başlangıcı

Gastrit başlangıç noktasında belirti vermez genelde ilerleyen durumlarda bazı belirtiler ile kendini gösterir. Gastritin en yaygın nedenleri uzun süreli ilaç kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, alkol ve sigara kullanımı ve mide de var olan bakterilerdir. Gastrit başlangıcına neden olan etkenler;

  • Ağız veya kan yolu ile alınan mide mukozasına yerleşen bakteriler
  • Mide asidini artıracak besinler
  • Hastalık veya çeşitli nedenler ile vücutta oluşan toksinlerle mücadele ederken midenin yorulmasına bağlı olarak tahribat
  • Yenilen bazı yiyeceklerin mukozada alerjik etki oluşturması
  • Kalbin iyi çalışmamasına bağlı olarak mide iç duvarında kan birikmesi meydana gelerek ağrı ve sonrasında gastrit başlangıcı
  • Yaşam ve beslenme şekli
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Aşırı stresli hayat ve üzüntü ve acı veren olaylar
  • Hazır ve paketlenmiş gıda tüketimi

Gastrit başlangıcına neden olmaktadır. Gastrit çoğu zaman hiç belirti vermeden ilerlerken çoğu zamanda aşırı mide ağrıları ile kendini gösterir. Mide ağrısı, mide bulantısı ve bulantıya ek olarak kusma-kanlı kusma en sık görülen belirtilerdendir.

Gastrit Belirtileri

Her kişinin gastrit belirtileri farklı olmaktadır. Bazılarında herhangi bir yangı olmazken bazı kişilerde şiddetli belirtiler göstermektedir. Mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik ve ishal, kanlı kusma, iştahsızlık buna bağlı olarak kilo kaybı görülmektedir. Asitli meyve ve içeceklerinin çok fazla tüketilmesi, kahve gibi kafein içerikli içeceklerin çok tüketilmesi gastrit başlangıcı nedeni olmaktadır. Hastalığın ilerlemesi veya başlangıcı belirtileri değiştirmektedir. Hastalığın ileri dönemlerinde koyu renkli, katrana benzeyen dışkı görülebilmektedir. Gastrit ilerledikçe belirtilerde şiddetlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir