Eritematöz Gastrit

Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde kronikleşerek kişiyi hayattan bezdirecek duruma gelebilir. Eritematöz genellikle bakteri sonucu oluşmaktadır. Yoğun antibiyotik tedavi sonucu yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Hiç bir belirti vermeden de görülmektedir. Araştırmalar sonucu yüksek oranda h.pylori bakterisi neden olmaktadır. her iki yetişkinden birinde bu hatalık mevcuttur. Bu bakteri çocukluk yıllarında mideye yerleşerek zamanla gelişmektedir. Beslenme alışkanlığı bu hastalığın oluşmasında oldukça etkilidir.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren tüketilen asitli içecekler ve fast foot tarzında beslenme şekli yaş ilerledikçe hayatı daha fazla zorlaştırmakta mide hastalıkların oluşmasını sağlamaktadır.  Hasta kişinin şikayetlerinde yola çıkılarak bu hastalığın teşhisi kolay olarak konulabilmektedir. Genç hastalarda ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılarak tedavi edilirken yetişkinlerde ilaç tedavisinin yeterli olmadığı cerrahi müdahale yapıldığı görülmektedir.

Kötü beslenme sigara ve alkol kullanımı mide yüzeyini tahrip ederek kızarıklığa neden olmaktadır. Bu kızarıklığın ismi eritematöz dir. Bu sebeple sigara ve alkol kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Sigara mide üzerindeki asit salgısının artmasına bu asit salgısı da gastrit türlerine neden olmaktadır.

Eritematöz gastrit mide iç  zarında meydana gelen iltihaplanma dır. Bununla birlikte eritematöz de mide tahrip olur ve kızarıklık oluşur. Bu kızarıklık bakterilere neden olduğu gibi akut sebeplere bağlı olarakta meydana gelir. Bu tür mide rahatsızlıkları her yaş gruplarında sıkça görülmektedir. Daha ilerleyerek ülser en üst basamak olan mide kanserine yakalanmayı hızlandırır.

Eritematöz Gastrit Nedir Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi Mümkünmü?

Şikayetler oluştuğu zaman vakit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Hasta teşhisten sonra sigara ve alkol kullanımına son vermeli doktorun tavsiyelerini dikkate almalıdır. Bu tarz hastalıklar bazen sadece uygulanacak bir diyet ile de tedavi edilmektedir. Hasta hem tedavi oluyor aynı zamanda sigara ve alkol kullanıyorsa iyileşme görülmeyecek ve hatta hastalık iyice ilerleyecektir. Bazı durumlarda hayat boyunca uygulanması gereken diyetler gerekmektedir.

Eritematöz Gastrit Belirtileri

Bu hastalık bazı zamanlarda hiç bir belirti göstermez bazen de sık görülen şikayetlere sebep olmaktadır. Bu hastalığın nedenleri içerisinde güçsüz düşmüş ve bozulmuş bir mide, uzun süreli ilaç kullanımı ve uyuşturucu madde kullanımı en sık nedenler arasında yer almaktadır.

  • Rahatsız edici bir şişkinlik
  • Hazımsızlık
  • Mide bulantısı
  • Kusma ile birlikte kanama
  • Midede ağrı ve yanma

En sık görülen belirtilerdendir. Bu belirtilerin bir yada bir kaçına sahip kişilerin doktora giderek tedavi olmaları gerekmektedir. Tedavi yöntemleri diğer gastrit tedavisi türleri ile aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir