Çocuklarda Gastrit

Çocuklarda gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukozanın iltihaplanması ile ortaya çıkar. 3 aydan fazla süren karın ağrılarının sebebi mide hastalıklarıdır genellikle. Çocuklarda da gastrit ve ülser görülmektedir. 7 yaş gruplarında başlamasının nedeni okuldaki beslenme alışkanlığıdır.

Katkı maddeli gıdalar, fast foot, asitli içecekler mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Çocukluk çağlarında bu tarz gıdalar oldukça sık tüketilmesi sebebi ile meydana gelir. 3 aydan fazla süren karın ağrılarına kronik ağrı şikayetleri adı verilmektedir. Bu şikayetle doktora gelen çocuklar muayene ve tetkikler sonucu teşhis yapılmaktadır. Çocuklarda ortaya çıkan en sık mide rahatsızlığı gastrittir. Küçük yaşlarda sağlıklı beslenmemin önemi mide rahatsızlıkları açısından oldukça önemlidir. Diğer bir nedeni ise helikobakter virüsüdür. Bu bakteri bulaşıcıdır ve hijyen zafiyeti olan ortamlarda hızla bulaşıcıdır.

Çocuklarda gastrit rota virüsünden de kaynaklanmaktadır.Bu virüs genellikle yaz aylarında hijyen azlığı durumlarda gelişir. Çocuğa en yakın olan anne, arkadaşlar ve okul ortamından bulaşır. Bu hastalık teşhis edildikten sonra anne ve babada tetkik edilmeli eğer ebeveynlerde varsa onların tedavi edilmesi gerekmektedir.Düzenli el yıkamak,sebze ve meyvelerin iyi şekilde yıkanması yaşanılan alanın hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu önlemlere dikkat edilmez ise yapılan ilaç tedavileri sonucu hastalık tekrar ortaya çıkmaktadır.

Okul dönemine yeni başlayan çocuklarda öğrenme ve ders yüzünden oluşan streste gastrit oluşmasına neden olmaktadır. Hem yanlış beslenme, hijyen olmayan yaşam koşulları ve stres bir araya geldiğinde ileri düzeyde mide rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Çocuklarda da endoskopi uygulaması gerçekleşmektedir. Ve hastalığın kesin tanısı olarak çok önemlidir. Endoskopi yöntemi ile midede gastrit mi ülser mi olduğu teşhis edilmektedir.  Çocuklarda gastritten ziyade ülserde meydana gelmektedir. Bu mide rahatsızlıkları 5 yaşına kadar alt sınırlarda görülmektedir.

Çocuklarda Gastrit Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

Çocukluk yaşlarda çok fazla belirti vermeyen hastalıklardır. Genel olarak 3 ayı aşkın kronik ağrılar ile kendini gösterir. Kronik ağrılar ile yapılan endoskopi de helikobakter virüsüne rastlanma durumu % 60 lar gibi yüksek oranlar içerir.  karın ağrısının yanı sıra şişlik, az yemek yenildiği halde doygunluk, bulantı, kusma gibi belirtiler kendini göstermektedir.

En sık kullanılan teşhis yöntemi endoskopi dir. Bu yöntem ile birlikte hem hastalığın nedeni öğrenilirken hemde patolojik ihtiyaç duyulduğu taktirde mideden parça alınması sağlanmaktadır. Bu hastalıkta tek bir ilaç yeterli olmayıp bir kaç ilaç birlikte kullandırılır. Bu hastalıktan korunma yolları hijyenik koşullar, ellerin yıkanması ve içme suyunun temiz olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir