Antral Gastrit

Antral gastrit mide mukozasının tahriş olması gastrit mukozanın bir bölümü olan antrum da gastrit oluşmasını da antral gastrit adı verilir. Gastrit akut ve kronik olabilir. Kronik gastrit helikobakter virüsünden kaynaklanır. Spiral şeklinde ağız yolu ile mideye alınarak mukozanın alt kısımına yerleşip orada üremeye başlar.

Antral Gastrit

Çocukluk çağında tedavi edilmediği takdirde yaşam boyu sürecek iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bunun sonucunda lenfoma, ülser, gastrit ve kanser gibi hastalıklara neden olmaktadır. Türk toplumu olarak bu bakteri ile iç içeyiz. Mide mukozasının altına yerleşmesi ile birlikte salgıladığı toksinler vücudun savunmaya karşı oluşturduğu reaksiyonlar ile birlikte savunma bariyerlerini bozar. Asit ve diğer zararlılara karşı mide duyarlı hale gelir. Mide hastalıklarına yakalanma riski çoğalır. Ülser oluşumuna neden olan Hp virüsüne karşı oldukça savunmasız olan mide gastrit tedavi edilmezse hızla oluşur. Kullanılan bazı ilaçlar mide koruyucu mekanizmasının gerilemesine yol açar. Alınan asit ve diğer zararlılara karşı güçsüzleşen midede gastrit oluşur. Bu durumda iç hastalıkları uzmanına gitmek detaylı bir tanı ve teşhis için muayene kontrolü olunması gereklidir. Bunun sonucunda hekim sizin şikayetlerinizi hafifletecek veya geçirecek bir tedaviye başlayacaktır. Bazı şikayetlerde endeskopi yapılması uygun görülecektir.Her hastaya uygulanmaz bu tetkik. Antral gastrit tedavisi nedenine göre yapılmaktadır.Her ne sebep olursa olsun mide asidinin azaltılması yapılmaktadır.

Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Endoskopi genellikle 40 yaşın altındaki hastalarda yapılmaz fakat bazı ciddi şikayetlerden dolayı yapılması teşhis ve tanı doğruluğu ve tam tedavi için gereklidir. Bu durumlar ve şikayetler şunlardır;

  • Kilo kaybı
  • Siyah renkli dışkı
  • Kansızlık
  • Tedavi ile geçmeyen şikayetler
  • Mide bulantısı ve kusma  gibi durumlarda endoskopi uygulaması yapılmaktadır.

Antral Gastrit Belirtileri

 

Gastrit kronik veya akut olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik gastrit çok az belirti vererek sinsice ilerler uzun süren iltihaplanma mevcuttur. Belirtileri,mide üstünde ağrı, mide bulantısı, geğirti,iştah azalması ve kusma görülür.

Akut gastrit ise, midede yanma, basınç ve şiddetli ağrı görülür. Aç karnına ağrılar daha fazla sıklaşır mide içinde oluşan tahribata bağlı kanamalar da görülebilir. Akut gastritin ilerlediği durumlarda dışkı siyahlaşır.

Antral Gastrite Neden Olan Besinler

Asitli içecekler ve buna portakal, greyfurt gibi meyve suları da dahildir. Kola, maden suyu gibi asit oranları yüksek olan içecekler gastrit oluşumuna neden olur.Aşırı yağlı ve salçalı yemekler. Yoğun baharat kullanılması, kahve ve çayda bu hastalığa neden olmaktadır. Soğan tüketimi de var olan hastalığın ağrısını şiddetlendirdiği için bu süreçte yenilmemesi gerekmektedir.

Antral gastrit ne demek

Antral gastrit ne demek olduğu hakkında yazılan bu yazı için sormak istedikleriniz var ise bizimle iletişime girebilirsiniz.