Alkalen Reflü Gastrit

Alkalen reflü gastrit diğer ismi ile hayalet hatalık denilen bu rahatsızlık ilaç desteği ile çoğu zaman bir rahatlama söz konusudur. Bu hastalık gastrit veya reflü ile karıştırılmamalı bunlardan çok ayrı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Gastrit ve reflüde temel sebep mide asitidir. Mide çıkış kısmında yer alan pylor adı verilen açılıp kapanma işlevi gören kapağın çalışmaması hastalığına alkalen reflü gastrit adı verilir.  Mide çıkış kapısının görevi midede parçalanan ve ezilen enzimleri 12 parmak bağırsağına geçişini sağlamaktır. diğer yandan ise mide boş ve çalışmaz durumda iken duedonuma  ( 12 parmak bağırsağı) akan safra sıvısının mideye akmasını önlemektir. Mide çıkış kapağının tamamen kapanmaması veya kapanamaması nedeni ile alkalen reflü gastrit hastalığı gelişir. Bazı kişilerde doğuştan gelen bir neden ile bu kapak ya hiç kapanmaz yada kısmen kapanır şeklindedir. Sebebi henüz bilinmemektedir. Bu kapağın devamlı açık kalması durumunda mide boşken safra sıvısı mideye ulaşır yüksek oranda protein ve yağ içerdiğinde zamanla mide duvarını tahriş eder.

Alkalen Reflü Gastrit Tedavisi

Gastrit ve reflü ile birbirine benzediği için bu ismi almıştır. Özellikle gece yatarken ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olur. Beslenme alışkanlığı, hiç spor yapmama, stres, mide ameliyatları ve safra ameliyatları gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak hayata geçirerek fazla kilolardan uzak durmak gerekmektedir. Hastalığın tanısı gastroskopi adlı endoskopik bir tetkikle bulunur. Sağlıklı ve doğru bir endeskopi için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Anestezi altında yapılması en doğru teşhisi koymak açısından önemlidir. Anestezi uygulaması yapılmadan uygulanan bu tetkik hastalarda panik olurken hekim bir an önce bitirme telaşına girer. Bunun için anestezi altında yapılması gereklidir.
  • Endeskopi yapacak uzmanın daha önce defalarca bu işi yapmış göz ve pratik tecrübeye sahip olması gerekmektedir.
  • Gastroskopi için uluslar arası işlem süresi 20 dakikadır giriş ve çıkışlar hariç Bu sürenin altına düşmek mideyi tamamen göremez ve doğru teşhis konulamaz.
  • Yeterli ve son donanımlı bir aletle işlem yapılması sadece bu hastalığın değil kanser gibi ağır hastalıklarında teşhisi açısından oldukça önemlidir.

Alkalen Reflü Tedavisi Tanısı sonucunda iki tür tedavi mümkündür.  İlk kez doktora gelenlerde diyet ve ilaç tedavisi uygulanır yalnız ileri durumlarda cerrahi müdahale ile mide çıkışı ve bağırsak arası kapatılır. Yada safra kesesinin pozisyonu değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir